Brno si připomene historii draka

Zdroj: visit Brno

BRNO – Město Brno a Trutnov spojuje pověst, která pojednává o daru Trutnova Brnu v roce 1024 – vycpaném drakovi. O tisíc let později se obě města rozhodla si tuto báji připomenout. Společné oslavy proběhnou v sobotu 22. června na Moravském a Dominikánském náměstí v Brně.

Podle pověsti zapsané kronikářem Simonem Hüttelem na sklonku 16. století byl drak zabit v Trutnově a v roce 1024 byl vycpaný předán Albrechtem z Trautenbergu jako dar knížeti Oldřichovi do Brna. Letos se historie opakuje. Spolek Trutnov – město draka, který ve svém domovském městě pravidelně pořádá Dračí slavnosti, se rozhodl oslavit toto 1000leté výročí dvoutýdenní poutí s drakem do Brna zakončenou v sobotu 22. června akcí Už ho nesou aneb Tisíc let brněnského draka. Program bude probíhat od 10 hodin současně na Moravském i Dominikánském náměstí a kopíruje Dračí slavnosti trutnovské. Budete mít tedy příležitost poznat umělce z Trutnova a okolí, ať již hudebníky, divadelníky, nebo kouzelníky. Po celý den se budete moct zúčastnit také doprovodného programu, děti se mohou zapojit do celodenní hry, vyzkoušet si dřevěný kolotoč, šlapací mašinku či kuličkovou dráhu, starší zaujme například program tkalcovského muzea nebo ukázky dobových řemesel, ochutnat můžete také podkrkonošské speciality. Jako společná připomínka trutnovsko-brněnských oslav vznikla pamětní deska, jež bude umístěna v průjezdu Staré radnice v Brně, nedaleko od draka brněnského, a která bude v sobotu v 16.00 hodin slavnostně odhalena.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.