Dlouhé lety a tzv. jet lag. Co ho způsobuje a jak se s ním vyrovnat

Zdroj: pxhere.com, free image

Cestujete-li přes dvě či více rozdílných časových pásem, s největší pravděpodobností se u vás projeví tzv. jet lag neboli pásmová nemoc. U každého se může projevovat trochu jinak, každému však v menší či větší míře ztěžuje po určitou dobu běžné fungování. O co se vlastně jedná a proč tomu tak je?

Pásmová nemoc

Jedná se o stav, kdy je v důsledku překročení rozdílného časového pásma narušen náš cirkadiální rytmus, tedy vnitřní biologické hodiny. Ty právě udávají našemu tělu jeho rytmus – říkají nám, kdy se máme probudit či usnout, kdy pocítíme potřebu jíst nebo kdy se u nás projeví únava.

Biologické hodiny jsou významně spjaty se střídáním dne a noci – denního světla a noční tmy. V běžném životě je mohou narušit práce na směny. Velkým problémem je také práce v prostředí s celodenním umělým osvětlením, které našemu tělu mylně signalizuje, že je stále den a ztěžuje fázi přirozeného útlumu.

Typické příznaky

  • Únava a vyčerpání,
  • problémy se spánkem (nespavost nebo narušený spánek),
  • špatná koncentrace,
  • trávicí potíže (zácpa nebo průjem),
  • změny nálady,
  • zhoršení současných zdravotních problémů (např. bolestí kloubů).

Intenzita a délka trvání těchto příznaků záleží samozřejmě na časovém posunu (čím delší posun, tím větší zátěž pro organismus) a také na směru posunu. Lépe snášíme posun dozadu, protože nám poskytuje čas na víc. (Obdobně jako při přechodu z letního na zimní čas.) Dále záleží velmi na člověku samotném, na odolnosti a schopnosti adaptovat se. Obecně tyto změny snášejí lépe mladí a zdraví lidé, nemusí to být však pravidlem. Pokud máme problémy s přechodem ze zimního času na letní, tedy pokud nám problém činí i tato jedna hodina, je pravděpodobné, že jet lag potrápí právě nás. S časovým posunem musí být také opatrní lidé s těžšími psychickými problémy (např. bipolární poruchou, depresemi, schizofrenií), protože změny ve spánkovém režimu a obecně v denní rutině mohou vést ke zhoršení jejich stavu.

Užitečné tipy

  • Dříve, než vyrazíte na cestu, zkuste si pozvolna změnit spánkový režim tak, aby se alespoň přiblížil časovému pásmu vaší cílové destinace. (Tato rada ovšem většinou selhává, protože mnoho z nás je rádo, že vůbec stihnou balení a odlet, natož aby si týden dopředu upravovali spánek.)
  • Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Dehydrovaný organismus je vyčerpaný a adaptuje se na změny mnohem obtížněji.
  • Vystavujte se dennímu světlu a slunci. Pokud přilétáte v denní dobu, právě slunce vám totiž pomůže resetovat vaše vnitřní biologické hodiny a aktivuje vás.
  • Vyhněte se kofeinu a alkoholu před požadovanou dobou usnutí. Pokud se blíží doba, kdy je žádoucí abyste usnuli, rozhodně neužívejte žádné stimulující látky. Rovněž se vyhněte všem činnostem, které by vás nabudily (bouřlivé debaty, řešení konfliktů, návštěva barů a diskoték).
  • Vyhněte se pospávání přes den. Pokud vás po příletu přemáhá přes den spánek, zkuste se mu ubránit, případně si jen krátce zdřímněte/odpočiňte. Vaše tělo má totiž tendenci setrvávat ve starém režimu a vydatným spánkem přes den byste dosáhli problémů s usínáním večer.