Necronomicon: Tato kniha jmen mrtvých nikdy neexistovala. Nebo snad ano?

Nestvůra Cthulhu. Zdroj: www.goodfon.com

Za autora Necronomiconu je někdy považován Abdul al-Hazred, arabský básník z 8. století. Původní název díla měl pak znít Al Azíf – „kvílení démonů“. Al-Hazred nebyl muslim, ale vyznával pohanské bohy Yog Sothoth a Cthulhu. Říká vám to něco? Ano, odkazuje nás to k mistrovi hororu H. P. Lovecraftovi.

Měla jej pohltit neviditelná nestvůra!

Ale zpět k Necronomiconu. Tak byl nazván pozdější byzantský překlad, což v řečtině znamená „kniha jmen mrtvých“. Vypráví o prapůvodních bytostech, které obývaly svět a tvrdí se, že až se hvězdy a planety vrátí do „správného“ postavení, tyto děsivé bytosti se opět ujmou vlády nad Zemí. Al-Hazred údajně skončil neslavně – podle tradice jej pohltila za bílého dne neviditelná nestvůra, ač kolem stáli lidé.

Necronomicon vlastně zpopularizoval H. P. Locecraft

Necronomicon se dostal do našeho povědomí zásluhou amerického spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta, autora povídek, ve kterých vystupují právě monstra, o kterých vypráví text Necronomiconu. Jeho knihy začaly vycházet roku 1922 a dodnes mají řadu příznivců a dodnes se vydávají.

H. P. Lovecraft se narodil v roce 1890 ve městě Providence v americkém státě Rhode Island. Platil za podivína a tvrdil, že vše, o čem píše, je výplodem jeho fantazie, přesto si podle jiných nevymýšlel a inspiraci čerpal ze snů.

Někteří lidé se domnívají, že se Lovecraftova mysl dokázala ve spánku napojit na různé formy bytí – stejně jako al-Hazredova. Další badatelé tvrdí, že se mohl opravdu inspirovat reálně existujícími starými texty. Měli na mysli kupříkladu Šalomounův klíč, jednu z nejobávanějších knih rituální magie, další tvrdí, že mohlo jít o Picatrix, arabský text o okultismu z 12. století.

Po tajemném zdroji se dlouho pátralo

A přestože Lovecraft vždy tvrdil, že napsal příběh založený na knize, která nikdy neexistovala, začali nadšenci pátrat po originálním Necronomiconu. Tak se v 60. letech 20. století kupříkladu objevil názor, že je pravý Necronomicon uložen v tajných odděleních Vatikánské knihovny. Lovecraft zemřel v roce 1937 a tajemství původu svých děl si odnesl do hrobu. A odkud skutečně čerpal inspiraci se tak nemůžeme dozvědět. Každopádně jeho knihy mají stále úspěch, jak již bylo naznačeno, a také na ně navazují další a další spisovatelé…