Problémy s nefunkčním e-systémem stavebního řízení bude dnes řešit vláda. „Padne“ ministr Bartoš?

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – Digitalizace v Česku postupuje, či by postupovat měla alespoň teoreticky. Posledním „přírůstkem“ se tak stala digitalizace stavebního řízení, která je však doposud spíše debaklem. I proto bude související problémy dnes řešit na svém zasedání vláda. Zástupci TOP09 dokonce svolali i samostatné koaliční jednání.

Digitální katastrofa

Ať už se v Česku jednalo o jakýkoliv nově zaváděný elektronický vládní projekt, jeho spuštění bylo vždy doprovázeno řadou potíží. Ovšem co se týká konkrétně digitalizace stavebního řízení, takové problémy Česko (a v tomto případě specificky stavební úřady) ještě nezažilo. Ne náhodou se tak dnes bude nefunkční systém projednávat i v senátu. Vládní TOP 09 zároveň vyzvala ministra Ivana Bartoše (Piráti), aby přišel s konkrétními návrhy řešení. Jeho hlavu však strana (zatím) nepožaduje. „Nepřineslo by to nic, nám jde o funkčnost systému. Toho efektu by ale nebylo dosaženo, pokud by se v nastalé situaci musel začít orientovat někdo jiný, kdo by nastoupil do již rozjetého vlaku,“ vysvětila tak předsedkyně TOP 09, Markéta Pekarová Adamová.

Na nedostatky v digitalizovaném stavebním řízení pak upozorňuje také jeden ze senátních výborů. V této souvislosti již vydal také usnesení obsahující návrhy čtrnácti různých opatření. Mimo jiné se jedná např. o určení krizového manažera, představení konkrétního harmonogramu řešení nastalé situace, ale také sestavení manuálu pro případ vymáhání vzniklých škod (kvůli nefunkčnosti sytému) či předložení návrhu adekvátních úprav legislativy. Zda tyto návrhy vezme v potaz, pak ovšem bude na ministerstvu pro místní rozvoj. „Četl jsem toto usnesení senátu, většina těch věcí, které v něm jsou obsaženy, se již dějí,“ reagoval ale Bartoš.

Nezbytná náprava

Konkrétně dnes ale budou senátoři hlasovat o jiném, starším usnesení. To se v souvislosti s digitalizací stavebního řízení zmiňuje mj. o jeho nedostatečné připravenosti, množství nedodělků a také o nejasných postupech. Zároveň žádá vládu o nápravu – např. prostřednictvím změny legislativy. „Myslím, že bude velká většina, která bude hlasovat pro“, uvedl Josef Bazala (KDU-ČSL), místopředseda senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Senátorka za Piráty, Adéla Šípová, byla naopak zdrženlivá. Uvedla, že v závěru jednání může mít usnesení úplně jinou podobu, než má nyní.

Nic nefunguje

Ať už má vláda či ministerstvo pro místní rozvoj jakýkoliv plán, pravdou je, že prozatím se stavební řízení spíše zastavilo, než aby zrychlilo. Problémy se s novým systémem táhnou již od počátku jeho spuštění a situace je stále poměrně kritická. Dle zástupců stavebních úřadu má systém k plné funkčnosti daleko a práce v něm trvá mnohonásobně déle než dříve. Nijak nápomocné nejsou úředníkům ani návody a nové aktualizace. Problémem je načítání dat, systém je také velmi nestabilní, a to zejména v úředních dnech, jelikož v něm pracují všechny úřady napříč zemí. „Systém je krkolomnější, náročnější, vyžaduje od úředníků více úkonů a v některých případech tu práci přímo znemožňuje,“ shrnul pak situaci Jan Holický, předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR.