Agresivní nálety asijských slunéček do našich obydlí. Bránit se jim není úplně jednoduché

Foto: Rýdlová J.

Možná jste v dětství také zachraňovali každé slunéčko a s radostí jej vypouštěli zpět do přírody, aby se mohlo vesele množit a opět za vámi přiletělo. Pokud však zažijete početnější invazi asijských slunéček do svého příbytku, tyto dobročinné choutky vás nadobro opustí. Jejich nevítaná návštěva vám pravděpodobně radost nepřinese. Jak vám mohou znepříjemnit život a jak se jich zbavit?

Na podzim, zejména v teplých a slunečných dnech, lze pozorovat hromadné nálety slunéček na budovy. Hledají totiž vhodné místo k přečkání zimy. Během pouhé hodiny jsem napočítala odhadem sto různých slunéček, která přistála na sluncem osvětlené a vyhřáté straně domu, načež se jala prozkoumávat terén a hledat skuliny. Když byla úspěšná, vnikla do domu.

Nezvaný host z Asie

Slunéčko východní či také slunéčko asijské je původně z východní Asie. U nás již postupně zdomácnělo. Na rozdíl od našeho klasického slunéčka sedmitečného je vzhled jeho jedinců značně proměnlivý. Krovky mohou být červené či oranžové s různým počtem černých skvrn, avšak také černé s červenými či oranžovými skvrnami. Má také vyšší rozmnožovací schopnost, je invazivnější a vytlačuje původní druhy, právě třeba naše slunéčko sedmitečné. Přezimuje rádo ve štěrbinách budov.

Nestačí ani síta v oknech

Slunéčko se dostane do vašeho příbytku nejpohodlněji oknem, a to tím, na které intenzivně svítí nynější podzimní slunce. Lákají ho vyhřáté parapety i okno samotné, přičemž leze poměrně rychle a bedlivě prozkoumává terén. Pokud máte v oknech síta, neradujte se. Stačí sebemenší skulinka, kde síto k oknu nepřiléhá. Během pár hodin mi takto vtrhlo přes ventilačku opatřenou sítem do kuchyně asi 40 slunéček.

Vysavač raději ne

Nejrychleji je odstraníte vysavačem, a to i na hůře přístupných místech. Problém je, že hmyz vypouští nažloutlou tekutinu, která ve větším množství zapáchá a také obsahuje látky, na které mohou být citliví jedinci alergičtí. Ta ulpí nejen v sáčku, který sice vyhodíte, ale také v trubici a „vnitřnostech“ vysavače. Při dalším vysávání budete šířit do vzduchu jak zápach, tak i nežádoucí látky. Navíc slunéčka mohou ze sáčku ve vysavači uniknout zpět do bytu.

Plácačka na mouchy

Její výhodu je poměrně dobrý manévrovací rozsah a pádný úder, kterému hmyz nebude moci vzdorovat. Nevýhodou je však spoušť, jež poté zůstane na stěně nebo okně. Pokud takto zlikvidujete několik desítek kusů, budete pravděpodobně muset umýt znovu okna a také vymalovat.

Nejpracnější, ale nejúčinnější

Jako nejefektivnější metoda se jeví samosběr. Je to práce zdlouhavá a narazíte při ní hned na několik úskalí. Asijská slunéčka totiž koušou, a to více než ta naše. Žlutá tekutina vám nepříjemně potřísní ruce, kromě kožní či jiné reakce se také špatně odstraňuje jak z oblečení, tak některých povrchů. Proto je vhodné vzít si gumové rukavice nebo je sbírat pomocí papírového ubrousku.

Co s nimi?

Jestliže je budete sbírat do otevřené nádoby, utečou vám z ní ještě dříve, než je stihnete všechny v bytě pochytat. Tomu zabráníte, když do nádoby nalejete vodu a necháte je (jakkoli drasticky to zní) utopit. Někteří jedinci však vydrží plavat celé hodiny.

Chemie

Speciální postřik budete hledat v obchodech marně. Berušky se totiž nepovažují za škůdce, protože samy požírají nežádoucí mšice. Hledejte tedy přípravky proti podobnému hmyzu, např. proti lezoucímu hmyzu. Pokud aplikujete postřik v obytné místnosti, nezdržujte se v ní pak. Než v ní budete opět pobývat, dobře vyvětrejte.

Babské rady

Mezi zaručené lidové rady s ručením omezeným patří použití roztoku vody a octa v poměru 1:1. Můžete jím přetřít preventivně místa výskytu berušek, např. okna, rámy, parapety. Toto opatření funguje však spíše krátkodobě. Místa můžete tímto roztokem také průběžně stříkat. Dále lze použít mátový či citrusový postřik, který vyrobíte smícháním vody s několika kapkami aromatického oleje.