
ČESKO – Deváté sněmovní volby v historii samostatné České republiky proběhnou v pátek a sobotu 3. a 4. října 2025. Prezident Petr Pavel zvolil nejzazší možný termín, který podle něj odpovídá ústavním zvyklostem. Politické strany už zahájily předvolební kampaň, do níž mohou investovat maximálně 90 milionů korun. Voliči v zahraničí budou poprvé moci volit i korespondenčně.
Prezident: Termín je v souladu s tradicí
Prezident Petr Pavel oznámil, že volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 3. a 4. října 2025. Rozhodnutí již podepsal i premiér Petr Fiala (ODS), nyní zbývá formální zveřejnění ve sbírce zákonů. Podle Pavla je načasování v souladu s dosavadní praxí: „Ozývají se hlasy, že jsem si dával na čas, zdržoval. Ale udělal jsem si průzkum, jak to dělali moji předchůdci – a ten průměr vycházel na 4–5 měsíců. Já jsem vyhlásil volby přesně 4,5 měsíce před jejich konáním. Takže myslím, že jsem naprosto v souladu se zvyklostmi,“ shrnul. Termín je obecně, a to jak zástupci vládní koalice, tak i opozice, hodnocen pozitivně. Nekoliduje se svatováclavskými slavnostmi, není ani příliš blízko letních prázdnin, kdy bývá volební účast nižší.
Strany, hnutí a koalice musí sestavit a odevzdat své kandidátky do 29. července. Krajské úřady mají čas na jejich schválení do 15. srpna. Volební komise pak 19. srpna vylosuje jednotlivým subjektům čísla, s nimiž půjdou do voleb. O přízeň voličů se budou vedle zavedených stran ucházet i nová či mimoparlamentní uskupení – například Motoristé nebo hnutí Stačilo.
Jaká budou témata kampaní?
Předvolební kampaň již fakticky odstartovala. Jakmile bude rozhodnutí o termínu voleb zveřejněno ve sbírce zákonů, strany si musí zřídit zvláštní volební účet a začít evidovat své výdaje vynaložené na kampaň. Maximální limit činí 90 milionů korun. Politolog Jan Bureš upozorňuje, že limit platí až od oficiálního vyhlášení kampaně. „Pokud chtějí strany utratit více, musí tak učinit dříve. Dnes jsou ale na tom všechny spíš hůře než lépe a paradoxně na ten limit nejspíš ani nedosáhnou,“ shrnul.
Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) plánuje rozpočet vyčerpat celý, hlavními tématy mají být bezpečnost, obranyschopnost a prosperita. Starostové chtějí pracovat s částkou kolem 60 milionů, soustředí se na ceny energií, dostupnost bydlení a vzdělávání. SPD ve spolupráci se Svobodnými, Trikolorou a stranou PRO chystá rozpočet ještě o 10 milionů vyšší. „Dostupné bydlení, levnější energie, dostupný sociální systém a zdravotnictví, mír a ne válka,“ shrnul priority hnutí SPD Tomio Okamura.
Piráti zahájí kampaň oficiálně na konci května, ale už nyní jejich předseda Zdeněk Hřib avizuje témata jako dostupnost bydlení, modernizace státu a snižování životních nákladů. Hnutí ANO plánuje zveřejnit program na konci léta. „Budeme se snažit ukázat, jakým způsobem vyvedeme Česko z hospodářského marasmu, jak narovnáme ceny energií, aby byly férové, a jak se zrychlí výstavba bydlení,“ uvedl 1. místopředseda hnutí Karel Havlíček.
Prezident Pavel zároveň vyzval politické strany k vedení kampaně, která bude věcná a důstojná. „Kampaň by se neměla nést v duchu urážek, překrucování reality a případně lží,“ uvedl. Připustil, že předvolební klání bude pravděpodobně ostré, což však podle něj k věci patří.
Poprvé korespondenční volba ze zahraničí
Voliči, kteří se v době voleb nebudou zdržovat v místě svého trvalého bydliště, si opět budou moci zažádat o voličský průkaz. Osobně tak budou moci učinit do 1. října, elektronicky nebo poštou nejpozději do 26. září. Volit letos bude moci i přibližně 600 tisíc Čechů žijících v zahraničí, a to historicky poprvé prostřednictvím korespondenční volby. Doposud krajané museli kvůli volbám vždy vycestovat na ambasády nebo generální konzuláty. Zájemci o korespondenční volbu však musí podat žádost a splnit řadu formálních náležitostí. Hlasovací lístky budou doručeny voličům na území Česka do 30. září, ve volebních místnostech budou rovněž k dispozici.