Žirovnice: Poznejte „perleťové město” a unikátní zámeckou freskovou výzdobu

Město Žirovnice na Pelhřimovsku je oblíbeným turistickým místem, které byste při poznávání Vysočiny neměli minout. Žirovnice byla známá výrobou perleťových knoflíků a také ojedinělou a svým rozsahem největší freskovou výzdobou v Čechách na zdejším zámku. Neváhejte a vypravte se za půvabnými interiéry na zámek Žirovnice, za řemesly do špýcharu a za historií knoflíkářství do města perleti.

Prozkoumejte zámecký areál v Žirovnici

Připište si do svého cestovatelského deníku také návštěvu Žirovnice. Toto nenápadné městečko na západě Českomoravské vrchoviny se má opravdu čím chlubit. Jeho historie je spjata s dějinami stejnojmenného zámku (dříve hradu). Velký rozkvět města započal v 19. století, o což se zasloužilo knoflíkářské a perleťářské řemeslo. Dominantou Žirovnic je zámek, původně gotický hrad z dob pánů z Hradce ze 14. století, který je chráněn jako kulturní památka České republiky. Jeho největší chloubou je nástěnná výmalba, jež je nejrozsáhlejším a nejzajímavějším dílem z 15. století v České republice, zpracované formou al secco, tedy na suchou omítku.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zámek Žirovnice – nádvoří. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Zámek Žirovnice – nádvoří. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Poznejte v Žirovnici jedinečnou zámeckou freskovou výzdobu

Nejprve vás zveme do zámeckých expozic, jimž vévodí nástěnné gotické fresky představující vrchol české nástěnné malby konce 15. století. Je to unikátní a svým rozsahem největší fresková výzdoba v Čechách. A až ji spatříte na vlastní oči, určitě oceníte její jedinečnost.

Květiny na šlechtickém sídle, to je název výstavy, jež vám představí interiéry s nábytkem z 19. století. Krása květin na žirovnickém zámku vás čeká na každém kroku. V ložnici uvidíte květinové textilie a hudební salonek vám připomene, že v textech písní byly ženy odedávna přirovnávané ke květinám. Dámský salon zdobí kytice třeba s japonskými vějíři nebo vycpanými ptáčky a pánský salón, to byl svět mužů, který byl v historii spojen zejména se dvěma rostlinami, vinnou révou a tabákem. I pokoj komorné je zkrášlený, a to sušenými květinovými věnečky, snítky levandule a rozmarýny. V jídelně je ornamentika vycházející z květinových a rostlinných tvarů hojně zastoupena u předmětů souvisejících se stolováním. A badatelna upomíná na přírodovědné záliby, třeba na herbáře, jako sbírky sušených rostlin.
Jste milovníky malířského umění? Galerie Jana Havlíka vás potěší vystavenými olejomalbami tohoto akademického malíře.

Sýpka v Žirovnicích. Foto: Petr Fabian. Zdroj: <a href="http://www.hrady-zriceniny.cz">Hrady-zříceniny.cz</a>
Sýpka v Žirovnicích. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Co dnes ukrývá žirovnická sýpka?

Poznejte Špýchar, který nechal před zámkem postavit František Leopold Šternberk. Dodnes je na sýpce na obilí vidět znak Šternberků, letopočet 1707 a iniciály jména Františka Leopolda.
Účel sýpky je však v současnosti zcela jiný, ve třech rekonstruovaných podlažích na vás čeká poutavá expozice venkovských tradic a řemesel. Objevte předměty z nedávné venkovské minulosti, které se v Žirovnici a okolí dříve k zemědělským a dalším činnostem používaly.

Pivovar v Žirovnici. Autor: Sovicka169. Zdroj: Wikimedia Commons BY-SA 4.0
Pivovar v Žirovnici. Autor: Sovicka169. Zdroj: Wikimedia Commons BY-SA 4.0

A nakonec vás v Žirovnici zveme do…

Pivovaru. Pivo se tu varu se vařilo až do roku 1865. Dnes tu najdete výstavu věnovanou knoflíkářství, perleti, historickým šicím strojům a pivovarnictví. Expozice je bezbariérová.

Nenechte si ujít návštěvu zámeckého areálu i procházku malebným městem Žirovnice. Opravdu stojí za to!

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době zámeckého areálu najdete na internetových stránkách města Žirovnice.

Kde leží město Žirovnice?

Kraj: Kraj Vysočina
Okres: Pelhřimov
Město: Žirovnice

Kontakt

Zámecký areál Žirovnice
Branka 1
394 68 Žirovnice

telefon: +420 565 494 095
e-mail: zamek@zirovnice.cz 
www.zirovnice.cz

Tip na fajn výlet

Navštivte pohádkově kouzelný hrad Roštejn, který se ukrývá v lesích v půvabné krajině Javořických vrchů a vstupte do živého obrazu života na loveckém sídle.