K Noci důstojnosti za Dorotu Š. se přidá i Hradec

ilustrační fotografie

HRADEC KRÁLOVÉ – Na otřesný případ zabití klientky Doroty Šandorové, který se stal v lednu 2021 v Domově pro lidi s mentálním postižením v Jindřichově Hradci, chce upozornit i královéhradecká organizace Nebuď na nule. Proto se v pátek 6. ledna od 17 hodin na Pivovarském náměstí přidá k sérii akcí Noc důstojnosti. Cílem jen nejen památku Doroty Šandorové společně připomenout, ale také upozornit na alarmující stav českého sociálního systému.

„Jak my z Nebuď na nule, tak i organizace SKOK do života svou prací usilujeme o to, aby mohli naši klienti žít důstojně, v městě a místě, které znají a mají rádi a byli součástí komunity. Když zemřela v roce 2021 naše klientka Marcela, měla krásný pohřeb, na který přišlo velké množství lidí, kteří ji tu v Hradci Králové měli rádi. Přišel i pan hejtman, protože mu Marcela ráda vařila kávu v našem Bistru. Na krajském úřadu visela černá vlajka. Když zemřela Dorota, bylo v jejím okolí ticho,“ vysvětluje předsedkyně spolku Nebuď na nule Hana Šimáčková.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Hradecká Noc důstojnosti se koná právě pod patronátem organizace Nebuď na nule, který si klade za cíl vzdělávat pracovníky, kteří přichází do přímého kontaktu s lidmi s postižením a kteří klientům pomáhají ve zdravém přístupu k sexuálnímu a partnerskému životu. Další z organizací, které se k Noci důstojnosti připojí je SKOK do života – organizace, která se věnuje klientům s mentálním postižením, a která provozuje také chráněné bydlení nebo sociální podnik Bistro u dvou přátel. Svíčku za Dorotu Š. přijdou zapálit také klienti obou organizací.

„Připojit se ale může každý, komu není zacházení s lidmi s postižením v ústavech lhostejné. Proto máme velkou radost, že naše pozvání přijali také politici Martina Berdychová a Pavel Vrbický, kteří mají za sociální oblast odpovědnost, a jejichž přístupu si velmi vážíme,“ zve na uctění památky Šimáčková.

Věří, že soustavná a profesionální práce s klienty, která vyžaduje individuální přístup, je dlouhodobě přínosnější než udržování lidí s postižením v ústavech, které připomínají spíše nápravná zařízení, a kde je trvalý nedostatek odborného personálu, někteří pečovatelé jsou málo nebo špatně proškolení, jiní jsou v důsledku dlouhodobě náročného povolání unavení nebo vyhořelí, navíc jsou finančně podhodnocení a nemají oporu v náročných situacích, kterým jsou denně vystaveni.

Přijít si připomenout odstrašující případ Dory Š. na Pivovarské náměstí je malým gestem, kterým může dát kdokoliv najevo nesouhlas s tím, co se v lednu 2021 v Jindřichově Hradci stalo, ale také vyslovit se proti dalším možným případům selhání v ústavech sociální péče.

Akce probíhá pod záštitou Veřejného ochránce práv JUDr. Stanislava Křečka.


PŘÍPAD DOROTY Š.:

Dorota Šandorová byla noci ze 6. na 7. ledna 2021 zabita pečovatelem sociální služby. Ten ji šel během noční služby údajně uklidnit, místo toho ji ale zalehl, zkroutil jí ruce a plnou silou jí tlačil na hrudník, až upadla do bezvědomí a udusila se. Ráno našli Dorotu s rukama zkroucenýma vysoko za zády, s peřinou přes hlavu a s hlavou zabořenou hluboko do polštáře. Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týrání a narušování důstojnosti klientů.

Soud pachatele odsoudil za vraždu, která byla následně překvalifikovaná na usmrcení z nedbalosti. O případu se nikde nepsalo, neobjevil se v kazuistikách jako příklad špatné praxe, do zařízení nepřijela inspekce ani žádná návštěva. Nikdo nedostal pozvánku na Dorotin pohřeb. Městský úřad, její opatrovník, pohřeb uspořádal beze svědků.

Více se dozvíte zde.