Bílá věž: Užijte si výhledy na Hradec Králové ve dne i v noci

Bílá věž v Hradci Králové. Foto: Snežana Nikolić
Bílá věž v Hradci Králové. Foto: Snežana Nikolić

Chcete zažít fantastický pohled na probouzející se město Hradec Králové, nebo na něj shlížet při večerním soumraku plném světel a samozřejmě i během dne? Bílá věž je tím místem, odkud uvidíte věnné město českých královen jako na dlani, a dokonce z ní můžete pozorovat i vrcholky Krkonoš nebo Orlických hor. A ještě vás čeká jiný pohled, a to na oslňující skleněný model Bílé věže. 

Proč je Bílá věž bílá?

Bílou věž, dominantu Hradce Králové, najdete v samotném centru města na Velkém náměstí, v těsném sousedství katedrály sv. Ducha a kaple sv. Klimenta. Svůj název dostala podle zářivé barvy hořického pískovce, který byl použitý na její stavbu. Je nejvyšší stavbou města, měří 72 metrů a když vyšlapete 226 schodů na ochoz věže, naskytne se vám jedinečný pohled nejen na Hradec Králové a jeho okolí, ale při dobré viditelnosti můžete spatřit i vzdálené vrcholky v Orlických horách a Krkonoších.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Bílá věž v Hradci Králové. Foto: Snežana Nikolić
Bílá věž v Hradci Králové. Foto: Snežana Nikolić

V Bílé věži se skrývá mnoho zajímavostí, objevte je

Renesanční Bílá věž vám nenabídne jen výhledy, ale také poutavé atraktivity. Kupříkladu se zde ukrývá třetí největší zvon České republiky Augustin, který je vysoký 169 cm a široký 206 cm. Součástí expozice je původní hodinový stroj Josefa Božka. Oslňujícím exponátem je skleněný model Bílé věže, který je vyroben unikátní technikou lepených bloků z extra čirého plochého skla s doplněním celé řady ručně broušených a foukaných tvarů. Díky kombinovaní matných a lesklých ploch je možné rozsvítit při externím nasvícení i vnitřní části modelu. Přijeďte se podívat na model, který je složen z více než 500 ks skla a váží kolem 1000 kg. Součástí expozice je také původní Božkův hodinový stroj. V útrobách věže ještě najdete moderní audiovizuální technologii, která vám při výstupu na věž přinese nepřeberné množství příležitostí pro zábavu i poučení.

Kochejte se výhledy z Bílé věže ráno i večer

Začněte svůj den snídaní na ochozu Bílé věže a vychutnejte si neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města. Nebo se chcete kochat pohledem na osvětlené město Hradec Králové? Vyrazte na noční prohlídku. A to není všechno. Vystoupejte se zvoníky ke zvonu Augustin a nechte se unášet nádherným zvukem tohoto třetího největšího zvonu v republice. Výlet na Bílou věž bude pro vás neopakovatelným zážitkem.

U královéhradecké Bílé věže stojí katedrála sv. Ducha. Foto: Snežana Nikolić
U královéhradecké Bílé věže stojí katedrála sv. Ducha. Foto: Snežana Nikolić

Turistické informace

Bílou věž můžete navštívit v běžné otevírací době:
od března do října od 9:00 do 18:00 hod. (pondělí – neděle)
od listopadu do února od 10:00 do 18:00 hod. (pondělí – neděle)
(zavřeno 1. ledna a 24. prosince)

Poslední vstup je vždy 60 minut před zavírací dobou. Vzhledem k umístění zvonu, hodinového stroje a dalším stavebním prvkům není v Bílé věži výtah, věž tudíž není bezbariérová. Aktuální informace o otevírací době, vstupném, termínech ranních a večerních prohlídek a výstupu ke zvonu najdete na internetových stránkách Bílé věže. Klikněte zde.

Místo výletu

Kraj: Královéhradecký
Okres: Hradec Králové
Město: Hradec Králové

Kontakt

Bílá věž
Franušova 168/1
500 03 Hradec Králové

Provozovatel

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.
Československé armády 300
500 03 Hradec Králové

tel.: + 420 734 711 142
e-mail: bilavez@adalbertinum.cz
www.bilavez.cz

Tip na fajn výlet

Vydejte se zpět časem a poznejte pevnostní město Josefov, které leží v Královéhradeckém kraji. Čeká vás unikátní struktura, mohutné hradební valy, hluboké obranné příkopy a dobrodružství v tajemných podzemních chodbách.
Na okraji obce Stěžery nedaleko Hradce Králové můžete navštívit rodinnou zoologickou zahradu, zoopark Stěžery, kde máte zvířata ze všech koutů světa přímo na dosah ruky a nemusíte za nimi cestovat na jiné kontinenty.