Video: Hasiči v loňském roce zasahovali u rekordní počtu událostí

foto: HZS Královéhradeckého kraje

KRÁLOVÉHRADECKO – Na krajském operačním a informačním středisku HZS Královéhradeckého kraje zvoní telefon na tísňové lince průměrně každých 5 minut, hasiči vyjíždí v denním průměru k 22 oznámením. Za loňský rok evidují rekordní počet zásahů, a to 8105, což je o 576 více než v roce 2021.

Dlouhodobě převažují technické zásahy, v uplynulém roce jich bylo 4471 událostí (+361 oproti roku 2021). Druhým nejčastějším typem zásahu byly dopravní nehody – 1469 událostí (+18 oproti roku 2021), třetím jsou zásahy u požárů – 939 (+175 oproti roku 2021). Při všech zásazích došlo ke zranění 30 hasičů (13 profesionálních a 17 dobrovolných).

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Skladba zásahové činnosti zůstává procentuálně podobná jako v minulých letech, ale pozorujeme zvýšení zejména v oblasti technických pomocí a počtu požárů. Nárůst technických zásahů je dán především všestranností hasičů, kdy jsme schopni řešit různé situace od odstraňování následků přírodních kalamit až po zajištění úkolů spojených s migrační vlnou válečných uprchlíků. Za nárůstem počtu požárů pak stojí primárně suché jaro, kdy jsme se potýkali s množstvím požárů v přírodním prostředí. Důkazem je měsíc březen, ve kterém likvidovaly jednotky vůbec nejvíce požárů z celého roku, celkem 197,“ řekl k zásahové statistice ředitel krajských hasičů David Pouč.

Nejvíce zásahů bylo v regionu Hradec Králové (2246), dále v okresech Trutnov (1726), Náchod (1636), Rychnov nad Kněžnou (1330) a nejméně pak v okrese Jičín (1167).

Před nebezpečím zachránili hasiči celkem 2209 osob, 3955 lidí evakuovali a pomohli 1994 zraněným. Hasičský záchranný sbor zároveň eviduje také mimo jiné počty usmrcených osob při zásazích jednotek požární ochrany, obětí bylo loni celkem 237.

Nejčastěji zasahovaly během roku 2022 v měsíci únoru, časově se nejvíce událostí stávalo loni mezi 14. a 15. hodinou. Dnem, kdy byli hasiči nejvytíženější, byl podle statistik čtvrtek.

„Požáry tvořily v loňském roce 12 % celkové zásahové činnosti. Jednotky jich likvidovaly celkem 939, o 175 více než v roce 2021. Oheň napáchal přímé škody v celkové výši 135,67 milionu korun. Díky zásahům hasičů se však podařilo uchránit hodnoty představující asi 860 milionů korun. Při požárech zemřeli loni v Královéhradeckém kraji tři lidé, 69 bylo zraněno. Při zásazích u požárů bylo zraněno 13 hasičů (2 profesionální a 11 dobrovolných),“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová.

Náročnost loňského roku se projevila také na statistikách krajského operačního a informačního střediska. Po několika letech prolomili letos příslušníci KOPIS stotisícovou hranici počtu přijatých tísňových volání, na linkách 112 a 150 to bylo celkem 116 495 hovorů, což odpovídá průměrnému počtu 319 hovorů za den.

A jaké byly nejvýznamnější  události?

Požár NP České Švýcarsko

HZS KHK se zapojil do celorepublikové výpomoci při likvidaci rozsáhlého lesního požáru na území NP České Švýcarsko. V rámci 9 odřadů bylo vysláno na 154 profesionálních hasičů z územních odborů HZS KHK s 38 kusy techniky a více než 120 dobrovolných hasičů z celého kraje s dalším vybavením. Hasiči z Královéhradeckého kraje se podíleli nejen přímo na hašení v terénu, ale zabezpečovali také dálkovou dopravu vody pomocí speciálního čerpadla SOMATI. Činnost odřadů byla zahájena 26. 7. 2022 a ukončena 12. 8. 2022.

Pomoc Ukrajině

Po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině plnil hasičský záchranný sbor některé speciální úkoly spojené s migrační vlnou uprchlíků z válkou postižené země. HZS KHK zabezpečoval zřízení, organizaci a celkový provoz Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KC Aldis a Na Okrouhlíku v Hradci Králové). V té souvislosti dále zabezpečoval HZS agendu náhradního ubytování pro uprchlíky a jejich převozy na místa ubytování. Zajištění skladu humanitární pomoci na stanici Náchod ve Velkém Poříčí. Byl zde shromažďován a evidován humanitární materiál, který byl dále expedován do válkou postižené oblasti. Převod nepotřebné požární techniky – vyřazený automobilový žebřík ze stanice Vrchlabí pro ukrajinské hasiče.

Největší požáry:

  • Požár pily, briketárny a rodinného domu v Rokytnici v Orlických horách. Došlo k němu 18. července krátce před desátou hodinou noční a zcela zlikvidován byl 21. července krátce před půl sedmou večerní. Na místě zasahovalo 14 jednotek, plameny ohně napáchaly škodu za 26,2 milionu korun. Příčina požáru nebyla objasněna. Požár zachvátil objekty pily, briketárny, rodinný dům i rozvody nízkého napětí. Žár byl obrovský, plameny se kvůli množství hořlavého materiálu šířily velkou rychlostí.

Požár s největším množstvím nasazených jednotek

  • Požár plechové skladovací haly s odpadem v ulici Bratří Štefanů v Hradci Králové. Došlo k němu 27. srpna krátce před pátou hodinou odpolední, zcela zlikvidován byl 28. srpna krátce po šesté hodině ranní. Oheň napáchal škodu za 400 tisíc korun. Na místě zasahovalo 15 hasičských jednotek. Příčina zahoření nebyla objasněna, mohlo k němu dojít po odpadu nebo akumulátoru mezi odpadem. „Jednotky likvidovaly požár odpadu, kterého byla hala o rozměrech asi 40×40 m plná asi z poloviny. Aby byl zajištěn dostatek vody k hašení, zřídily jednotky čerpací stanoviště na řece Orlici, dále braly vodu z hydrantové sítě. Voda byla na požářiště dovážena kyvadlově pomocí cisteren,“ dodává mluvčí hasičů.