Jeskyně světa: Která z nich je asi nejzáhadnější? Říká se, že do jeskyně Davelis je lepší ani nechodit…

Jeskyně Gargas - otisky dlaní. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Věčná temnota jeskyní skrývá dodnes mnoho záhadného. Do některých je ale prý lepší ani nechodit – kdoví, co v nich přebývá…

Jeskyně na náhorní plošině Lasithi

Řecký bůh Kronos pojídal své děti, to vše z obavy, aby ho někdo z nich nezbavil trůnu. Ale Gaia, jeho manželka, nakonec ukryla novorozeného syna Dia, později nejvyššího z řeckých bohů, v jeskyni Lasithi na východě Kréty. Když Zeus vyrostl, svého otce opravdu sesadil. O hodně let později v jeskyni vzniklo sídlo Diova kultu – a konaly se zde rituály, během nichž měli být obětováni možná i lidé.

Po rozšíření křesťanství byla jeskyně opuštěna. Podrobněji byla prozkoumána archeology až v roce 1886 – objevili zde oltáře, rituální předměty i obětiny. Svým způsobem se z místa stala atrakce, ale zároveň s přílivem lidí se začaly šířit zvěsti o přízraku, který byl v jeskyni spatřován. A je tomu tak údajně dodnes.

Jeskyně Gargas

Tato jeskyně se nachází ve francouzských Pyrenejích a je plná  záhadných otisků dlaní, starých asi 27 tisíc let. Na většině otisků chybí alespoň jeden prst, někdy i více. Spekulovalo se o nemoci, kvůli které lidé přicházeli o prsty, na druhou stranu nikdy nechybí palec – proč by se právě jemu nemoc vyhýbala? Existuje tedy teorie, že mohli při tvorbě otisků prstů lidé ohnout prst v kloubu, a tak dali vzniknout určitému kódu. Může tedy jít o nějaký šifrovaný vzkaz?

Další z teorií hovoří o záhadných rituálech, kdy byli lidé mrzačeni.

Davelisova jeskyně

Toto místo se nachází na řecké hoře Penteli severně od Athén a je velmi obávané pro zvláštní druh energie, která zde má být přítomna. Badatelé, kteří tu pracovali v 60. letech 20. století nemohli pořídit fotografie, navíc se cítili velmi nepříjemně a trpěli i výpadky paměti. Tato jeskyně je ovšem spojováno s UFO. Místní totiž tvrdí, že opakovaně nad ní tančí světla – a to už od starověku, kdy se zde měli lidé setkávat se svými „bohy“.

Roku 1977 učinila přítrž návštěvám armáda, která zde začala provádět nějaké stavební práce, blíže neurčitelné. Spekulovalo se o tom, že chtěli vytvořit v jeskyni sklad pro jaderné zbraně. O několik let poději ovšem armáda jeskyni opět zpřístupnila. Místní lidé si myslí, že ji využili jako komunikační základnu. Co je na tom pravdy?

Jeskyně Lovelock

Tak tuto jeskyni nalezneme v americkém státě Nevada. V roce 1911 zde objevili dělníci mumifikovaná těla podivně vysokých lidí s ryšavými vlasy a s průměrnou výškou více než dva metry. Ovšem domorodci z kmene Piutů nebyli překvapeni – tyto obry nazývali Si-Te-Cah a jejich předkové prý s nimi válčili. Nakonec je nahnali do jeskyně, navršili před její ústí klestí, a to zapálili.

Podle některých badatelů ale nešlo o mumie Si-Te-Cah, ale o pozůstatky dávných předchůdců člověka, kteří trpěli nějakou poruchou růstu. Tato záhada tedy může mít i racionální vysvětlení.