Červenokostelecký divadelní festival vyhrál pardubický Útulek

foto: Ivo Mičkal

NÁCHODSKO – Postupová divadelní přehlídka, která na čtyři dny obsadila červenokostelecké Divadlo J. K. Tyla, skončila v neděli navečer vyhlášením vítěze. Porota k postupu na celorepublikovou přehlídku jednoznačně vybrala tragikomedii Útulek pardubického Divadla Exil. A další dvě inscenace doporučila.

Letošní ročník se vyznačoval žánrovou i tematickou pestrostí. Na celostátní přehlídku ve Volyni nominovala tragikomedii Útulek pardubického Divadla Exil. Dále na Divadelní piknik Volyně doporučila zařadit inscenace Ztížená možnost soustřední jilemnického Divadla v Roztocké a tragikomedii Mrzák Inishmaanský v nastudování DS Kolár z Police nad Metují.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Tragikomedie Útulek je výpověď o izolovanosti, samotě a touze po blízkosti, nebo alespoň komunikaci. Krátké, ostře pointované situace baví a zároveň dojímají, přesto nikdy nezabředávají do sentimentu. Postavy jsou přesně charakterizovány a postupně odhalují, že mimoň je nejenom hlavní hrdina příběhu, ale i všichni ostatní, každý svým způsobem, že nikoli normálnost je v tomto světě normou a že je těžké se domluvit, sblížit a respektovat, nebo alespoň tolerovat. Útulek byl jednoznačně největším zážitkem letošní červenokostelecké přehlídky a byl nominován na Divadelní Piknik Volyně,“ komentuje vítěznou inscenaci Petra Richter Kohutová.

Odborná porota – neboli tzv. lektorský sbor velmi pozorně sledoval všech jedenáct představení. Úkolem bylo nejen vybrat nejlepší inscenace, ale také poskytnout divadelníkům zpětnou vazbu. V porotě proto zasedli pedagogové a režiséři prof. Jakub Korčák a Aleš Bergman, expertka na hlasovou a mluvní kulturu Regina Szymiková, a dále dramaturgyně a lektorka divadelních přehlídek Petra Richter Kohutová.

Lektorský sbor udělil také další individuální ocenění za herecké výkony, scénografii, aktuálnost tématu a dále několik čestných uznání.

Kompletní výsledky naleznete zde.