Schizofrenie nerovná se ztracený život!

ilustrační foto

KRÁLOVÉHRADECKO – 28. únor je Národním dnem schizofrenie. Jeho cílem je přiblížit problematiku tohoto mnohdy tabuizovaného onemocnění. Život se schizofrenií není jednoduchý, se správnou podporou je ale možné překonat překážky, které onemocnění do života klade a žít plnohodnotně, ve společnosti, nikoliv za zdí ústavu či izolovaně od společnosti.

Dokazuje to příběh pana Tomáše, který je už přes rok klientem Centra duševního zdraví v Hradci Králové. Důležitý je přístup k onemocnění a podpora okolí. Tomášovi dal osud do života „parťáka“. Tomáš mu říká Démon. Není to „parťák“, kterého by si člověk přál. Je to nechtěný hlas, který na Tomáše často promlouvá, a to velmi nepříjemně.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Když se o tom Tomáš zmíní před svým okolím, setkává se často s nepochopením a s úšklebky. Někdy také s nálepkou velkého podivína. Lidé se ho straní. Kvůli projevům schizofrenie si například nezvládal zařídit věci, které většina lidí považuje za běžné. Bál se cestovat autobusem, nezvládal komunikovat s úřady.  Spolupráce s centrem dala Tomášovi něco, čeho se mu nedostává v jeho běžném prostředí, a to je hlavně respekt, pochopení a komunikace bez předsudků.

Efektivní podporu poskytuje multidisciplinární tým

„Tomáše podporujeme, aby dokázal se schizofrenií žít, aniž by ovládala jeho život. Pomáháme mu například trénovat jízdu autobusem, komunikaci s úřady a řešíme i další jeho potřeby. Akceptujeme nejistotu a současně mu umožňujeme projít danou situací bezpečně a zároveň autenticky. Nabízíme podporu, pochopení i nácvik běžných činností, které ostatní lidé zvládají bez větších obtíží. Daří se to a Tomáš dělá obrovské pokroky,“ přiblížila spolupráci s Tomášem sociální pracovnice z Centra duševního zdraví v Hradci Králové, Mgr. Daniela Pazourková.

V centru duševního zdraví podporuje Tomáše (i další klienty) multidisciplinární tým, který tvoří psychiatr, psycholog, zdravotní sestry a sociální pracovníci. Součástí týmu je také peer konzultant, což je osoba s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Tým pomáhá zvládat schizofrenii (či jiné vážné duševní onemocnění) ze zdravotního i sociální hlediska, a proto se Tomášovi i dalším klientům daří žít plnohodnotně doma i ve společnosti.

„Tým jezdí za klienty domů či na jiné domluvené místo a podpora je vždy přizpůsobena potřebám konkrétního klienta. Když je potřeba, vyrazí za klientem například zdravotní sestra i sociální pracovník, jindy se klient setká s psychiatrem. S klienty se tým může vidět i denně a nabídnout efektivní podporu. Zdravotníci i sociální pracovníci tak dokáží rychle reagovat na potřeby klienta a předcházet větším potížím nebo i hospitalizaci,“ přiblížil fungování centra ředitel neziskové organizace Péče o duševní zdraví, Mgr. Petr Pavlíček. Organizace provozuje celkem 3 centra duševního zdraví, a to v Pardubicích, Hradci Králové a v Chrudimi. V červnu plánuje otevřít další centrum v Náchodě.

Příběh Tomáše ukazuje, že s promyšlenou podporou může osoba s vážným duševním onemocněním žít plnohodnotně a v místě, kde chce. A pokud by se nedařilo zvládat duševní onemocnění nebo starosti běžného života, jsou pracovníci z centra připraveni poskytnout okamžitou podporu.

Základní fakta o schizofrenii:

  • postihuje zhruba jedno procento populace,
  • v České republice se se schizofrenií potýká zhruba 100 000 lidí,
  • příčiny vzniku nejsou přesně známy,
  • postihuje stejně často muže jako ženy,
  • obvykle se projeví mezi 15. až 35. rokem života.

Jak konkrétně vypadá práce multidisciplinárního týmu? Podívejte se na toto video: