Acambaro: Nachází se snad ve zdejším muzeu tisíce let staré figurky dinosaurů? A jak je to možné?

Figurky z Acambara. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Městu Acambaru se raději konzervativní archeologové vyhýbají. Leží jihozápadně od mexické metropole Mexico City. Tam si v malém muzeu mohou návštěvníci prohlédnout, co bylo zatajováno po dlouhá léta. Zprovozněno bylo muzeum teprve v roce 2002.

Podnikavý Evropan

Jsou ty vystaveny keramické objekty pocházející z prehistorické Ameriky a jde o figurky značně bizarní. Nejenže tu najdeme zastoupeny obludy a bestie všeho druhu – ale také dinosaury. Jde o asi 25 tisíc sošek z původní sbírky brémského podnikatele Waldemara Julsruda. Ten se přistěhoval do Mexika v roce 1897 a až do padesátých let 20. století kupoval od místních obyvatel tyto figurky, které oni nacházeli v okolí Acambara. První exempláře vyhrabal sám z půdy, když na ně náhodou narazil během procházky. Pokračování pak nechal na skupině místních dělníků pod vedením Odilona Tinajera.

Zatajené nálezy

Některým těmto výrobkům přisoudily vědecké laboratoře stáří několika tisíc let. Po Julsrudově smrti jeho sbírka skončila z moci úřadů ve skladu a byl k ní zakázán přístup. Za hranicemi Mexika ostatně o ní ani nikdo neměl tušení.

V roce 2016 se vídeňská badatelka Gabriela Lukacsová vypravila spolu s manželem do Acambara na sbírku podívat. Podle vlastních slov jí to, co spatřila, vyrazilo dech. Mezi soškami spatřili i sošky dinosaurů různých velikostí, ale také lidí a jiných bytostí, nebo i předmětů, mezi nimiž jsou jakési zdobené tabulky. Byly figurky původně barevně pomalované? Některé totiž dodnes nesou stopy barev, ale nic není jasné. Celé je to svědectví o nějaké neznámé, dávno zaniklé kultuře – ovšem málokdo o ni jeví zájem.

Nejasná budoucnost figurek

Manželé se odvážili zeptat, zda by jim mohl být umožněn vstup i do sklepních prostor, do uzavřeného archivu. Ředitelka muzea se nechala přemluvit. Našli tam na 24 tisíc artefaktů naskládaných do bedýnek, jejichž sloupce prý sahají až ke stropu. Vše bylo popsané, ale manželé se neodvážili zeptat, jestli obsah bedniček někdo zkatalogizoval a vyfotografoval.

Julsrudovo muzeum se nachází v městečku Acambaro, jak již bylo uvedeno, nedaleko hlavního náměstí. Je to už třetí umístění těchto figurek a dvojí stěhování se na sbírce podepsalo. Pokaždé se přitom totiž záhadně ztratil údajně nezanedbatelný počet exponátů. Původně již mělo být dokonce 32 tisíc.

Ředitelka muzea Juana Ruizová opakovaně apeluje na mexické úřady, aby byla nálezům věnována náležitá pozornost. Měly by se odborně prozkoumat pomocí moderních metod a případně zrestaurovat. V opačném případě možná hrozí, že tyto zajímavé objekty budou postupně rozprodány do všech koutů světa.