Slavnostní otevření Wenkeova domu v Jaroměři

foto: Městské muzeum v Jaroměři

NÁCHODSKO – Wenkeův dům od Josefa Gočára, skvost moderní architektury v Jaroměři na Náchodsku, se otevírá v neděli 26. března ve 14:30 hodin po nákladné rekonstrukci. Národní kulturní památky se změny příliš nedotkly, zásadní opravu potřeboval sousedící dům. Architekt David Vávra navrhl propojit současnou expozici městského muzea s nepřístupnými prostory.

Bývalý obchodní dům Albert Wenke a syn postavený podle návrhu Josefa Gočára v letech 1910-1911 za vydatné spolupráce s majitelem obchodu. Je dobovou ukázkou moderního obchodního domu v americkém stylu a cennou památkou moderní evropské architektury před první světovou válkou.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Stavbu obchodního domu si Josef Wenke, syn zakladatele obchodu Alberta Wenke, objednal nejprve u místního stavitele Josefa Máši. Josef Máša připravil stavební plány podle přesných požadavků pana Wenka, který tak měl nemalý podíl na celkové koncepci domu a jeho skvělé účelovosti. Dům byl však nakonec postaven podle projektu Josefa Gočára, který byl k realizaci přizván a který zcela pozměnil řešení střechy i průčelí a připravil architektonické řešení celého vnitřku budovy, včetně nábytku a lustrů.