Strom Olgy Havlové v Trutnově

TRUTNOV – V centru Trutnova, blízko kterého se nachází milovaný Hrádeček manželů Václava a Olgy Havlových, bude 5. dubna vysazen Strom Olgy Havlové, respektive celé stromořadí. Město Trutnov si tak připomene nedožité 90. narozeniny Olgy Havlové a připojí se k celoroční kampani Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Olga je tu s námi.

Nadace navazuje na výroční rok 2018, kdy na počest Olgy Havlové bylo při vzpomínkových setkáních po České republice vysazeno celkem 85 stromů. Letos přibude dalších pět Stromů Olgy Havlové, které budou buď nově vysazeny nebo pojmenovány po paní Olze, a v Trutnově dokonce stromořadí.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Slavnostní odhalení pamětní desky a vysazení nových sakur proběhne 5. dubna od 10:00 hodin mezi pěší zónou na Horské ulici a dětským hřištěm. Zúčastní se jej vedení města Trutnova, představitelé nadace a za Knihovnu Václava Havla přítelkyně Havlových a bývalá tajemnice prvního polistopadového prezidenta naší země Anna Freimanová.

Při setkání v Trutnově zazní stejně jako na dalších vzpomínkových místech u Stromů Olgy Havlové Píseň pro Olgu, kterou složila jako poctu této významné osobnosti zpěvačka Aneta Langerová. Tentokrát v podání sboru trutnovského gymnázia Colours of GTU.

Výbor dobré vůle během slavnostního aktu u každého nově vysazeného stromu upozorňuje na jednu z oblastí, kterým se věnuje a které podporovala i paní Olga Havlová při zakládání nadace. V Trutnově to bude téma „HOSPIC A HOSPICOVÁ SLUŽBA“, o němž promluví zástupce Hospice Anežky České v Červeném Kostelci, prvního kamenného hospice u nás.

„Hospicové téma bylo jedním z prvních, kterým se nadace začala soustředěně věnovat. V prosinci 1995 se ředitelka nadace Milena Černá zúčastnila slavnostního otevření prvního českého hospice v Červeném Kostelci, na jehož vybavení nadace přispěla,“ říká Monika Granja, ředitelka nadace a dodává: „Na podporu neziskových organizací působících v oblasti paliativní a hospicové péče máme samostatný program Paliativní péče. V roce 2023 podpoříme 64 projektů celkovou částkou 2 599 857 korun. Přispívat k zajištění důstojného odchodu bližních, kteří jsou na konci své pozemské cesty, je pro nás důležité poslání.“

Součástí celostátní kampaně Olga je tu s námi je sbírka Dárek pro Olgu. Cílem sbírky je vybrat v roce nedožitých 90. narozenin paní Olgy symbolických 900 000 korun na pomoc znevýhodněným lidem. Olga Havlová se vždy snažila pomáhat lidem nemocným, opuštěným, žijícím v nedůstojných podmínkách. Úspěšné dosažení cílové částky a následné rozdělení mezi potřebné by bylo pro Olgu tím nejlepším narozeninovým dárkem. Více informací zde.