Památník za války zmizel, nyní se vrací na své místo

Foto: Oficiální www města Trutnov

TRUTNOV – Bronzová pamětní deska zmizela za druhé světové války, nyní dojde opět k jejímu slavnostnímu odhalení. Podařilo se totiž najít originální odlitek a rekonstruovat tak pietní místo.

Do města by se měla vrátit pamětní deska věnovaná československým legionářům, kteří položili svůj život během první světové války. Bronzový památník byl zhotovený ve třicátých letech minulého století v někdejších Krkonošských kasárnách v Trutnově, poté si lidé mysleli, že ho zničili nacisté. V Městském muzeu v Jaroměři byl však nalezen originální odlitek a ve Špindlerově Mlýně byl objeven původní mramorový kámen, což umožnilo rekonstruovat pietní místo. Slavnostní odhalení obnoveného památníku, který občané najdou v ulici Roty Nazdar před budovou Policie ČR, proběhne v sobotu 6. května. „Nic z toho by nebylo vykonáno bez konkrétních lidí, kteří do celého projektu vnesli své nadšení, odbornost a neutuchající energii. Jim patří velký dík a bylo mi velkou ctí s nimi spolupracovat,“ dodává místostarosta Tomáš Eichler.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.