Pro úpravy parku se musí nastavit nová pravidla

Foto: Jan Šimek

HRADEC KRÁLOVÉ – Park z předminulého století je zásadní tzv. zelenou plochou v centru města, proto se chystá nastavení nových pravidel ohledně obnovy zeleně. Studia by měla být hotová do jednoho roku.

V posledních dnech schválili radní částku půl milionu korun na zpracování studie, která se bude zabývat dalším vývojem Jiráskových sadů. Ty mají rozlohu okolo pěti a půl hektaru, vznikly koncem 19. století a jsou součástí městské památkové zóny. Nyní je zde naplánovaná postupná obnova dřevin. „Některé porosty v tomto území v posledních letech dožívají a další jsou dlouhodobě neperspektivní, a to především vlivem suchých období v posledních letech. Ačkoliv je jednou z variant provedení výměny kus za kus, není toto řešení z dlouhodobého hlediska reálné. V některých místech už není opakovaná výsadba možná. S ohledem na to jsme se rozhodli přistoupit k pořízení studie, díky které budeme moci do budoucna jinak a lépe nastavit umístění a druhovou skladbu nových výsadeb a zajistit tak lepší udržitelnost,“ upřesňuje za město Adam Záruba.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.