Novým trenérem basketbalistek Kary Trutnov se stal Richard Kucsa

foto: Jan Bartoš

TRUTNOVSKO – Richard Kucsa ve velkém rozhovoru popisuje, jak vnímá nové působiště či jaké nároky bude mít na hráčky. Do Trutnova přišel z týmu Královských sokolů Hradec Králové, kterým se bohužel nepodařilo udržet nejvyšší mužskou basketbalovou soutěž a v baráži padli s týmem z Písku.

„Vím, že Trutnov má dlouholetou basketbalovou tradici. Věřím, že budeme mít co nabídnout a vylepšíme výsledky,“ říká trenér, který ještě před zahájením působení v Trutnově povede slovenskou reprezentaci na Světové univerziádě v Číně. Richard Kucsa zároveň přibližuje, kde strávil kariéru ligového hráče, a také prozrazuje něco o svých maďarských kořenech.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Překvapila vás nabídka z Trutnova?

Odpovím upřímně, že ano. Nabídka mě překvapila, ale potěšila, vážím si jí. Jednání byla po celou dobu velmi korektní a na rovinu, což mně imponovalo. Nakonec to bylo pro mě jednoduché rozhodování.

Od poloviny února letošního roku jste působil u mužů Hradce Králové v KNBL, kteří po neúspěchu v baráži sestoupili z nejvyšší soutěže. Jaká to pro vás byla zkušenost?

Bylo to obrovské zklamání. Písek ale postoupil z baráže zaslouženě. Byl jsem zklamaný, že jsem nedokázal naplnit cíle klubu. Na druhé straně je to zkušenost, ze které se můžu poučit. Setkal jsem se s něčím, co jsem ještě nezažil v trenérské kariéře, když jsem přišel k týmu v rozehrané sezoně.

Po nepovedené baráži zaujal váš výrok, kdy jste řekl, že obdivujete svého předchůdce Lubomíra Peterku za to, že v Hradci Králové s některými hráči tak dlouho vydržel. Bylo to opravdu tak špatné?

Bylo to mířené na některé hráče a takhle upřímně jsem to myslel. Nestydím se za to, co jsem řekl. Hráči nesplnili kritéria, které by měli v ligové soutěži mít.

Jaká kritéria budete mít na trutnovské hráčky?

Basketbal je sice ženský a mužský a má svoje specifika, ale co se týká tréninkového procesu, koučování, můj pohled zůstává stejný. Určitě budu vyžadovat disciplínu v zápasech i mimo ně. Bude záležet na tom, jak doplníme kádr. Chtěl bych, aby družstvo bylo charakterově dobré a tým si sedl. Po velmi čerstvé zkušenosti vím, že je to velmi důležité.

Trutnovský klub i vy se určitě nebudete chtít pohybovat na konci tabulky Chance ŽBL. Je to tak?

Na přesnější vyjádření o konkrétním cíli je ještě brzy. Hodně bude záležet na tom, jak bude naše družstvo poskládané, i jak bude vypadat situace u konkurence. Vím, že očekávání klubu i veřejnosti jsou, aby výsledky byly lepší než v posledních dvou sezonách. Neberu to jako tlak. Jsem ambiciózní, chtěl bych co nejlépe obstát. V našich silách by mělo být posunout se, aby výsledek byl lepší, aby byla dobrá i předvedená hra. Cílem je dostat Trutnov na lepší místa.

Jak se těšíte na spolupráci s bývalou slovenskou reprezentantkou Ivanou Jalčovou, která také přichází do Trutnova a bude vám dělat asistentku?

Samozřejmě se těším. „Jalči“ má za sebou delší působení v Košicích, kde měla trenérskou pozici, která bude velmi podobná i v Trutnově. Její zkušenosti i z tohoto pohledu určitě pomůžou. Basketbalově máme podobné myšlení. Věřím, že naše spolupráce bude prospěšná pro klub.

Sledoval jste českou ligu? Znáte Trutnov?

Poprvé jsem poznal Trutnov na tradičním turnaji, který se tady dlouhé roky koná. Byl jsem na něm s Piešťanskými Čajkami. Jsme sousední země, je velmi jednoduché dostávat se k informacím. Českou ligu jsem sledoval. Vím, že Trutnov má dlouholetou basketbalovou tradici. Věřím, že budeme mít co nabídnout a vylepšíme výsledky.

Pamatujete si, jak jste v Trutnově na turnaji v roce 2015 vyhrál střeleckou soutěž trenérů?

Ano, velice dobře. Měl jsem stoprocentní úspěšnost 5/5, dostal jsem i nějaké ceny. Doufám, že střeleckou úspěšnost přenesu i do této naší sezony.

Jste bývalý ligový hráč. Kde všude jste hrál?

Vyrůstal jsem v Levicích, potom moje kroky vedly do Svitu, působil jsem také v Komárně, Pezinoku. Při studiích na Fakultě tělesné výchovy a sportu jsem byl delší dobu v Interu Bratislava. Hráčskou kariéru jsem končil jsem v klubu Karlovka Bratislava. Za kariéru jsem vděčný, měl jsem možnost si vyzkoušet působení v několika klubech, v pozici kapitána, lídra i mentora mladších hráčů v posledních letech kariéry. Mám na to dobré vzpomínky. Souběžně s kariérou jsem se rozhodl studovat trenérství. Jsem rád, že jsem končil ze svého vlastního přesvědčení a ne kvůli zdravotním komplikacím. Je to plus, že můžu čerpat v trenérské kariéře z hráčských zkušeností.

Odkud pocházíte?

Narodil jsem se ve Štúrově, ale vyrůstal jsem v Levicích.

Štúrovo leží na slovensko-maďarské hranici. Umíte maďarsky?

Maďarština je mým rodným jazykem. Učil jsem se jí dřív než slovenštinu, ale školku a školu jsem absolvoval ve slovenštině. Jih Slovenska už takový je, žije tam velká část maďarské menšiny. Můj rodokmen má maďarské kořeny.

Máte tedy divokou maďarskou krev? Mají se diváci těšit na temperamentního trenéra?

Kdo mě nezná v soukromí, tak se někdy diví, co je to za blázna na lavičce. Určitě nejsem typ trenéra, který by při zápase jen seděl na lavičce. Komunikaci při utkání považuji za velice důležitou. Trenér by ale měl mít emoce pod kontrolou.

Když pocházíte z jihu Slovenska, znamená to, že máte blíž k vínu než pivu?

U mě je to spíš podle ročního období. V létě si pivko dám, ale nejsem žádný pivař. Ani vinař. Ale když je příležitost, tak si spíš dám sklenku vína.

Víte, že máme v Trutnově pivovar?

To vím, ještě z turnaje, na kterém jsem tady byl!

A ještě jedna kvízová hádanka. Víte, co vyrábí generální sponzor trutnovského klubu Kara?

Vím, že kožené oděvy. Doufám, že jsem si šplhnul (smích).

Ještě než začnete svoje působení v Trutnově, vyrazíte jako trenér slovenské reprezentace na Světovou univerziádu v čínském Chengdu. S jakým očekáváním?

Chceme co nejlépe reprezentovat Slovensko na takové světové akci. Očekávám, že budeme mít méně zkušené, ale o to více bojovné družstvo. Bude na nás trenérech, abychom tomu přizpůsobili herní projev.

Po návratu ze Světové univerziády se už pustíte do práce v Trutnově?

Jednoznačně. Den-dva po příletu se přesunu do Trutnova, abychom začali přípravu na novou sezonu. Startujeme 14. srpna a už se na to těším.