Yowie: Žije v Austrálii snad tvor podobný yettimu?

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.pxfuel.com

Severoamerický yetti se nazývá „bigfoot“ nebo „sasquatch“. Zprávy o těchto zvláštních tvorech přicházejí z různých částí světa, vesměs však z oblastí, které jsou téměř nebo zcela neobydleny lidmi. To jsou totiž ideální útočiště pro živočišné druhy, které neznáme – nebo je považujeme za dávno vyhynulé. Je tomu tak i v Austrálii.

Yowie

Na tomto kontinentu i dnes existují místa, kam ještě nevkročila lidská noha. A ty nabízejí životní prostor také archaickému druhu, jehož evoluce ustrnula někde na cestě od opice k člověku – tak alespoň někteří badatelé interpretují yettiho.

Aboriginové, původní obyvatelé Austrálie, jsou o existenci yowieho pevně přesvědčeni. Dali mu různá jména, ale nejrozšířenější je přece jen obecný pojem „yowie“.

První zprávy o setkáních s tímto tvorem pocházejí už z konce 18. století. Mělo k nim docházet hlavně ve státech Queensland a Nový Jižní Wales na východě kontinentu.

Setkání tváří v tvář

V říjnu roku 1894 se odehrál následující příběh. Mladík John McWilliams vyrazil na koni ze svého domova v Snowballu do Jindenu (Nový Jižní Wales), kde potřeboval něco vyřídit na poště. Na jednom místě cesty se před ním však znenadání vynořila záhadná postava. Z lesa vyskočil přímo na cestu vysoký muž s dlouhými vlasy – byl ale stejně překvapen jako John. Začal utíkat přes louku, zakopl, upadl a vykřikl. Hned ale vstal a prchal dál, přičemž se několikrát ohlédl. Za nedalekým pahorkem pak zmizel.

Na přelomu 19. a 20. století se bratři Joseph a William Webbovi rozhodli, že vyrazí stanovat do Brindabella Mountains (také Nový Jižní Wales). Jednoho večera pak zaslechli hluboký, chraplavý křik a zvuky, jako by se někdo prodíral křovím. Když vylezli ze stanu, spatřili podivnou bytost. Ta mířila přímo k nim. Zpočátku rozeznali jen hlavu a ramena. Tvor šel vzpřímeně, celé tělo měl porostlé hustou srstí a hlava seděla na ramenou tak, jako by mu chyběl krk. Jeden z bratrů vykřikl: „Kdo jsi? Mluv, nebo budu střílet!“ Neznámý neodpověděl, jen z jeho hrdla vyšlo hluboké zamručení. Když Joseph vystřelil, tvor se rychle otočil a zmizel v buši.

To, že utekl, ještě neznamená, že ho Joseph netrefil. Ze Severní Ameriky je známo pár případů, kdy lidé vystřelili na bigfoota, který zavrávoral, ale stejně utekl.

 Tisíce zpráv

V Austrálii v době docela nedávné nashromáždil Rex Gilroy, archeolog, kryptozoolog a dlouholetý ředitel Mount York Natural History Museum, už přes tři tisíce zpráv o setkání s těmito „yowies“. Jeden z pracovníků Národního parku v Queenslandu, který prý yowiemu stanul tváří v tvář na vzdálenost pouhých dvou metrů, ho popsal jako mohutného a porostlého černou srstí, podobného gorile. Měl neforemné ruce.

Rex Gilroy se domnívá, že yowie představuje spojovací článek mezi člověkem a opicí, jehož několika exemplářům se podařilo přežít vymření vlastního druhu – tedy podobně jako je to s yettim a bigfootem.