Šest zdravotních benefitů sexu, o kterých se vyplatí vědět

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Celá řada vědeckých studií dokazuje, že být sexuálně aktivní je nejen příjemné, ale také zdraví prospěšné. Kvalitní intimní život má totiž blahodárné účinky na fyzickou kondici i duševní vyrovnanost a odolnost. Přečtěte si, ve kterých oblastech zdraví vám může milování prospět.

Vitální mozek ve stáří

Přestože si pětina lidí myslí, že senioři o sex nestojí, podle průzkumů je opak pravdou: údajně až 70 % zadaných Čechů ve věku 60+ uvedlo, že má pravidelný pohlavní styk. A dělají dobře, protože tím udržují svůj mozek v kondici. Vypadá to, že starší dospělí, kteří si udržují aktivní sexuální život, často dosahují lepších výsledků v testech zaměřených na kognitivní (poznávací) funkce. Jedním z důvodů může být, že hormony uvolňované během sexuální aktivity, jako jsou dopamin a oxytocin, mohou podporovat lepší propojení mezi mozkovými oblastmi. Připomeňme, že ztrátou kognitivních funkcí se projevují typické nemoci stáří, jako je Alzheimerova choroba nebo demence.

Prevence úzkosti a depresí

V situacích velkého vypětí dochází k vyplavení stresových hormonů dopaminu a kortizolu. Zrychlí se vám tep, zvýší tlak, dýcháte povrchně a svaly máte napjaté. Takto nahromaděné stresové hormony však většinou neodbouráte. Udržují vás v nepříjemném napětí, které může vyústit v úzkosti a deprese. Právě sex je skvělou prevencí těchto potíží. Jak prokázala odborná studie sex jakožto pohybová aktivita výrazně snižuje hladinu stresových hormonů, a zároveň stimuluje produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí.

Kardio trénink

Výzkum ukázal rovněž, že muži, kteří měli sex dvakrát týdně nebo častěji, měli menší riziko infarktu než ti, kteří měli sex jednou za měsíc nebo méně. Podle jiné studie snižuje sexuální aktivita v prvním půlroce po infarktu riziko úmrtí o 35 %. U kardiaků jsou časté problémy s erekcí, musí se ale vyhnout přípravkům typu Viagra, pokud užívají léky s nitroglycerinem na krevní tlak. Může totiž dojít k negativnímu ovlivnění kardiovaskulární systém, dokonce až k srdeční zástavě. Pokud chce kardiak svoji erekci podpořit, měl by skutečnost konzultovat s lékařem. Ti, kdo nemohou či nechtějí povzbuzovat erekci pomocí léků, mohou využít kombinaci vakuové pumpy a erekčních kroužků. Pumpa kolem penisu vytvoří podtlak, čímž dojde k prokrvení a aktivaci topořivých tělísek. Nasazení erekčního kroužku (jeho velikost a výběr materiálu je důležitý) zajistí udržení erekce.

Náhrada růžového prášku

Bolestmi hlavy nejméně jednou za rok trpí podle Světové zdravotnické organizace až polovina lidí. Častá a velmi nepříjemná je tenzní bolest, která je důsledkem nahromadění psychického napětí. Sex jakožto prostředek uvolnění a relaxace pomáhá těmto bolestem předcházet.  Během milování a při vyvrcholení se vyplavují endorfiny. Ty fungují nejen jako hormony štěstí, ale také působí proti bolesti (mají tzv. analgetický účinek). Narozdíl od farmaceutických léků tišících bolest (analgetik) však nemají vedlejší účinky.

Zbraň proti nachlazení

Máme sice léto, ale ani se nenadějeme, a bude tu tradiční sezóna viróz, proti kterým sex pomáhá chránit. Údajně lidé oddávající se sexu dvakrát týdně mají dvakrát vyšší množství protilátkového imunoglobulinu A (IgA) než sexuálně neaktivní páry. To znamená, že jsou méně náchylní k nachlazení a chřipce. IgA je totiž první obrannou linií proti mikroorganismům, na které se váže na našich sliznicích a umožňuje tak jejich odstranění z těla prostřednictvím hlenu. Zároveň má pravidelný sex také pozitivní dopad na tepovou frekvenci, krevní tlak a oběhový systém celkově. A právě jeho dobrá kondice je nezbytná pro kvalitně fungující obranyschopnost. Na imunitu ale skvěle působí i obyčejné líbání! Podle studie japonských vědců totiž páry, které se 30 minut líbaly v soukromí u příjemné hudby, vykazovaly sníženou reakci na různé alergeny. Na sezónu senné rýmy ideální terapie, nemyslíte?

Na dobrou noc

Po milování se také mnoha lidem lépe usíná. Údajně se tak děje proto, že se po sexu vyplavují hormony jako oxytocin a prolaktin. Ty vyvolávají uvolnění a pocit bezpečí. Tedy faktory, které zásadně přispívají ke schopnosti usnout a setrvat v hlubokém osvěžujícím spánku. U žen navíc sex způsobuje zvýšení hladiny estrogenu, který podporuje důležitou REM fázi spánku. Kvalita spánku pak zase přímo ovlivňuje náš sexuální život. Nekvalitní spánek či nespavost naopak způsobují snížení sexuální touhy a vedou k problémům s erekcí.

Závěrečné shrnutí tedy zní: Více sexu vede k lepšímu spánku a k lepšímu zdraví. A lepší spánek a zdraví vedou k lepšímu sexu.