Nebe nad Náchodem nabídne jedinečnou podívanou

ilustrační foto

NÁCHODSKO – Na letišti ve Vysokově se ve čtvrtek 12. října 2023 od 9 do 18 hodin představí vybrané útvary a zařízení Armády České republiky. V celodenním programu se představí všechny letecké základny a pluky, muniční základny, vojenští zdravotníci, geografové, logisté, bojové útvary a nebudou chybět ani jejich dynamické ukázky.

Tato mimořádná prezentační akce, která je v dopoledních hodinách určena především pro žáky základních a středních škol, mimo jiné nabídne návštěvníkům informace o možnostech uplatnění v ozbrojených silách ČR a v aktivní záloze.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Návštěvníci budou mít možnost si během celého dne v rámci statických ukázek prohlédnout zblízka přepravní vrtulník Mi-17, bojový vrtulník Mi-24 a výcvikový vrtulník EN-480. Pro odvážnější bude k dispozici simulátor letounu L-159 ALCA. K vidění budou i prostředky pro záchranu pilota jako záchranný padák, člun, vystřelovací sedadlo, vybavení a výstroj pro letecký personál a letecké požární vozidlo. Mnoho pozornosti si jistě získá obrněný transportér Pandur II, vyprošťovací verze vozidla Tatra „Mamut“ ze 4. brigády rychlého nasazení, lehké vozidlo Land Rover Defender „Kajman“ ze 43. výsadkového pluku, vybraná těžká technika logistických jednotek, technika a vybavení strakonického protiletadlového raketového pluku nebo třídimenzionální radiolokátor ST-68U CZ.

Obdivovat bude možné i techniku a vybavení vojenské geografické a hydrometeorologické služby nebo vojenské zdravotnické služby, která bude veřejnost seznamovat s poskytováním první pomoci a jejími specifiky v boji. Vše doplní expozice současné a historické munice a zbraní a ruční zbraně, používané vojáky výsadkového pluku.

I na nebi se budou dít velké věci. Jsou plánovány hned tři bloky identických dynamických ukázek, tak aby je mohlo vidět v průběhu dne co nejvíce návštěvníků. Nad hlavami přítomných se uskuteční průlet ojediněle vídané letecké techniky jako je transportní letoun C-295M CASA nebo stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Diváci se také mohou těšit na názornou dynamickou letovou ukázkou záchranných prací za letu, padákové seskoky výsadkářů a jejich slanění za použití lana fast rope nebo ukázku hašení požárů v podvěsu za použití Bambi vaku.

Nenechte si ujít tuto jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku „vybavení a umu“ naší armády, nudit se rozhodně nebudete!