Legendární IRONMAN míří do Česka

foto: Martin Fletcher/Alisha Alisha

HRADEC KRÁLOVÉ – Po mnoha letech pošilhávání po slovutné triatlonové značce IRONMAN, budou mít domácí vytrvalci možnost konečně ochutnat unikátní porci této prestižní sportovní značky na vlastní půdě.

Ve dnech 16.–18. srpna 2024 bude hostit historicky první závod pod značkou IRONMAN v České republice východočeská metropole Hradec Králové, která se tak přiřadí do vybrané společnosti světových lokalit.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

IRONMAN je legendární značkou nejen v triatlonovém, ale i sportovním světě, která vznikla v roce 1977 na Hawai. Od svého vzniku se stala synonymem pro nejtěžší vytrvalostní závody na světě a každoročně láká na start téměř milion účastníků z celého světa ve více než 200 závodech na všech kontinentech. Tato značka se stalo opravdu ikonickou, je plná pozoruhodných příběhů a od roku 2024 se do její historie mohou začít tisknout výrazně i české stopy.

V Hradci Králové bude na programu jako hlavní závod (18. 8. 2024) poloviční distance 70.3, dále olympijská distance 50.51, štafety, dětské závody a noční běh. Zázemí celé akce bude umístěno v samotném centru města po obou stranách řeky Labe. Plavání (1,9 km) bude situováno v řece Labe s nádhernými historickými kulisami a velkou diváckou podporou. Cyklistická trasa (90 km) vyvede závodníky ve směru na Černilov a dále zvlněnou krajinou kolem Třebechovic p. O., Českého Meziříčí a Jaroměře. Běžecká část (21 km) se odehraje ve čtyřech okruzích v centru města kolem soutoku Labe a Orlice. Cílová zóna bude umístěna na Masarykově náměstí.

Ironman Hradec Králové nebude vyhledáván jen odbornou sportovní veřejností z celého světa, ale je samozřejmě otevřen i absolutním triatlonovým nováčkům. Diverzifikace tratí a distancí umožní účast i široké veřejnosti, která právě zde může vyzkoušet kombinaci tří disciplín nebo jen jednu z nich v rámci složené štafety.

Závod je otevřený jak pro profesionální atlety, kteří budou soutěžit o prizemoney ve výši 15.000 USD, tak i pro účastníky ve všech věkových kategoriích (tzv. Age Groups).

Celou akci bude doplňovat také nabitý doprovodný program, jehož součástí bude noční běh, dětské závody v aquathlonu, prodejní veletrh Ironman EXPO a další doprovodné aktivity. Organizaci této velmi náročné události bude mít na starosti společnost Sport Evolution, která pořádá ironmanské závody již několik let v polských městech Gdynia, Varšava a Poznaň. Výraznou měrou se na akci bude podílet především město Hradec Králové a Královéhradecký kraj, pro které to bude jedna z nejprestižnějších sportovních akcí v historii.

K celému konceptu trasy se vyjadřuje ředitel závodu Roman Šinkovský: „Při sestavování a plánování závodu bylo pro nás stěžejní několik bodů. Přátelské prostředí pro závodníky, zasazení maxima tratí a zázemí do centra města a divácká atraktivita plavecké a běžecké části. Jsme přesvědčeni, že Hradec Králové je skvělým místem pro pořádání takto významné světové akce“.

Dále ředitel závodu dodal: „Málokterá lokalita může nabídnout závodníkům i divákům tak bezprostřední zážitek během celé plavecké sekce, kdy díky nízkým břehům, náplavce a ochozům kolem Labe, budou plavci vnímat atmosféru i okolí trati. Navíc vytvoření jedné přechodové zóny v těsné blízkosti startu plavání a v centru města nabídne účastníkům neobvyklý komfort, který je velmi důležitý pro celkový zážitek z tak náročného podniku. Cyklistická část nabídne kvalitní povrch, uzavřený okruh a malebnou krajinu východních Čech s výhledy na Krkonoše a Orlické hory. Běžecká část bude zase pestrou kombinací s rychle se střídajícím výhledy na historické dominanty Hradce Králové a průběhy městskými parky či kolem obou východočeských řek. Cílová rovinka bude umístěna na Masarykovo náměstí, které je stvořené pro finální metry tak prestižní akce.“

IRONMAN pořádá každý rok mistrovství světa i mistrovství evropy v celé i poloviční vzdálenosti.

IRONMAN 70.3 HRADEC KRÁLOVÉ bude nominačním závodem na Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 a mezi účastníky bude rozdáno 30 míst (tzv. slotů).

Registrace do závodu budou spuštěny v druhé polovině října 2023 prostřednictvím webových stránek a aktuální informace budou od 26. 9. 2023 sdíleny na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Další fotografie naleznete zde.