Úroková sazba zůstává na 7 %. Výhoda pro ty, co spoří, problém v případě hypoték

Zdroj: Pexels/Tima Miroshnichenko

ČESKO – Ke každému zasedání bankovní rady České národní banky se pojí především očekávání týkající se změn v základní úrokové sazbě. Tentokrát se však naplnily předpoklady analytiků, bankéři totiž sazbu ponechali na její původní hodnotě, tedy na 7 %. Hlasování bankovní rady bylo jednomyslné – a sazba stále slouží svému účelu – tlumí zájem o půjčky, takže v oběhu je méně peněž, což pomáhá snižovat tempo zdražování. Kdy lze ovšem čekat snížení sazby?

Jaký je význam základní úrokové sazby?

Základní úroková sazba je v bankovním světě pomyslnou alfou a omegou. Jedná se v podstatě o určení ceny peněz, již lidé vidí jak na straně depozit a spořicích účtů, tak i na straně úvěrové – u spotřebitelských úvěrů a hypoték. A zatímco pro depozity je aktuálně situace poměrně příznivá (výhodou je větší zhodnocení peněz na spořicích účtech), úvěrům a hypotékám stávající výše sazeb zrovna „nepřeje“. Centrální bankéři přitom začali základní sazbu zvyšovat již před dvěma roky. Loni v červnu stoupla na 7 % a od té doby se nezměnila. „Rada potvrzuje odhodlání pokračovat v boji proti inflaci, pokud nebude plně pod kontrolou, tedy stabilizovaná poblíž 2% cíle. Bankovní rada očekává, že trajektorie úrokových sazeb bude v nadcházejících čtvrtletích výše oproti základnímu scénáři stávající prognózy,“ uvedl pak v dané souvislosti Aleš Michal, guvernér ČNB.

Hypotéky

Základní úroková sazba samozřejmě ovlivňuje řadu věcí, a to včetně hypotečního trhu. V dohledné době tedy nelze čekat její pokles, což znamená stále přetrvávající problém s nedostupností nákupu nemovitostí. Na druhou stranu trh se postupně začíná rozhýbávat. „Někteří už nákup nemovitosti nemohou odkládat. Ale vzhledem ke snižující se poptávce lze dojednat zajímavé slevy. Cena nemovitostí oproti loňskému a předloňskému roku navíc mírně klesla,“ shrnula odborná poradkyně Michaela Moravcová. Aktuálně se průměrná nabídková sazba hypoték pohybuje okolo 6,1 %, řadě uchazečů se daří dostat k 5,5 %. Pokles úrokových sazeb bude ale každopádně pomalý (první pokles lze dle odhadů čekat až ve druhém pololetí následujícího roku) a na hodnoty, které byly běžné před pandemií, se pravděpodobně již nedostanou.

Spoření

Vyšší základní úroková sazba ale na druhou stranu pomáhá lépe zhodnocovat peníze na spořicích účtech – a to navzdory tomu, že úrok na nich stále nepřesahuje výši inflace a v nejlepších případech se pohybuje kolem 6 %. I tak ale zájem Čechů o spořicí účty v posledních dvou letech roste a zvyšuje se tak i objem vkladů. Dle odhadů České bankovní asociace vycházející z dat České národní banky  konkrétně vzrostl ve meziročním srovnání téměř o 30 %. Aktuálně vklady na spořicích účtech dosahují do výšku 1,7 bilionu korun.

Kdy sazba klesne?

Že by Česká národní banka úrokovou sazbu snížila, aktuálně nikdo nečekal. Do budoucna je dle analytiků otázkou, co se bude dít dál, a tipují, že dolů sazba začne klesat až v prvním čtvrtletí roku 2024. Trh přitom čekal, že by sazba mohla klesnout již na přelomu roku, tomu ale zatím nic nenasvědčuje, a to i kvůli proinflačním rizikům, jako je drahá ropa, obavy z ledna, kdy přijdou nové ceníky, ale také slabá koruna. Guvernér ČNB Michl však věří, že inflace se ke 2-3 % vrátí právě již během příštího roku.