Filharmonie a Klicperovo divadlo uvedlo Dobrodružství s orchestrem, publikum aplaudovalo ve stoje

foto: Michal Dědič

HRADEC KRÁLOVÉ – V pátek a v sobotu se v sále Filharmonie Hradec Králové uskutečnily první tři koncerty tzv. Oranžové řady s názvem Dobrodružství s orchestrem. Program pro školy a pro děti a jejich rodiče připravený ve spolupráci s herci Klicperova divadla zaplnil sál téměř do posledního místa. Posluchačům připravil zábavný pohled do fungování orchestru. Zavedl je na generální zkoušku s dirigentkou Michaelou Rózsou Růžičkovou. Herci v rolích zvídavých dětí bavili publikum vtipnými glosami, pohybovými kreacemi, ale hudebními zajímavostmi. Návštěvníci v hledišti byli nadšení.

„Domnívám se, že náš sál i celá budova by měla být plná emocí. V případě dětí těch radostných. To, co jsme zažili v pátek a v sobotu při koncertech Dobrodružství s orchestrem, předčilo má očekávání. Myslím, že tímto společným projektem s Klicperovým divadlem, jdeme správnou cestou popularizace hudby a dáváme dětem možnost pocítit vše, co hudba dokáže vyjádřit,“ shrnuje ředitel Filharmonie Hradec Králové Vladimír Šrámek.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Projekt vzdělávacích koncertů je výsledkem spolupráce s Klicperovým divadlem, s nímž chce Šrámek rozvíjet pravidelnou spolupráci. Scénář koncertů Oranžové řady napsala dramaturgyně Lenka Smrčková, v hlavních rolích vystupují herci souboru Klicperova divadla. Filharmonie Hradec Králové se ujala hudební části programu. Angažovala slovenskou dirigentku Michaelu Rózsu Růžičkovou, která zároveň ztvárňuje „tetu Míšu“, ale především je zodpovědná za nazkoušení ukázek z děl významných skladatelů.

Tentokrát byly na programu skladby G. Rossiniho, W. A. Mozarta, E. Griega, P. I. Čajkovského, ale i Antonína Dvořáka. Děti se tak během koncertu mohly zaposlouchat do hudby z opery Figarova svatba nebo Peer Gynt nebo se vyřádit u předehry k opeře Vilém Tell a Slovanských tanců. K tanci je přizvala Martina Czyžová v roli pohybově nadané Domči při Květinovém valčíku z baletu Louskáček.

Nejvýraznější postavou ve trojici „dětí“ byl asi Matěj v podání Williama Valeriána jako kluk, který chce hrát na saxofon, ale kvůli rodičům musí trénovat fotbal. Tomu sekundovala Michaela Cyrani v roli jeho starší sestry Emy, která miluje hudební výchovu a má odpověď skoro na všechno.

„Jsme moc rádi, že se nám společně s novým ředitelem Vladimírem Šrámkem podařilo ještě více prohloubit spolupráci mezi Klicperovým divadlem a Filharmonií Hradec Králové. Naším cílem bylo, aby děti do Filharmonie nebo do divadla chodily rády, aby je koncerty a představení bavily, těšily se na ně a vyrazily pak na další třeba se svými rodiči nebo kamarády. A podle prvních reakcí učitelů, dětí i jejich rodičů tušíme, že se nám tento cíl naplnit podařilo,“ pochvaluje si Martin Sedláček z Klicperova divadla.

Důkazem, že to skutečně tak dopadlo, jsou i reakce učitelů rodičů a dětí na sociálních sítích. Hezké hodnocení poslala i jedna ze škol, která v pátek navštívila dopolední koncert – Základní umělecká škola Hostinné:

„Mně se nejvíc líbila ta atmosféra, jak to prožívali hudebníci a dávali do toho všechny své emoce,“ píše jeden ze žáků a další glosuje: „Mně se líbilo, že to bylo formou hry, ne úplně pro dospělé, ale zároveň to bylo krátký, byla bych tam dýl.“ Jiným se líbilo, že hráči točili při hraní kontrabasy, všichni se shodují, že je bavilo spojení hudby a herectví i to, že herci zapojili také publikum.

Studentka Střední pedagogické školy, která byla na koncertě jako praktikantka zase kladně ohodnotila to, že mohla slyšet hudbu naživo v podání orchestru, nejen ze sluchátek nebo telefonu, jak je zvyklá. Pochválila také herce, které už znala z divadla a nyní je mohla vidět v jiné roli. Dodala ještě: „Mně se líbila forma provedení, neměla jsem ani na vteřinu jinou myšlenku, fakt jsem si to užila.“

Příští koncert Oranžové řady s podtitulem S rytmem v patách se chystá na únor. Do té doby připravuje Filharmonie Hradec Králové rodinný Halloweenský koncert aneb Ať hrají duchové. Ten se odehraje 30. října od 18 hodin a láká mj. na melodie z filmu Addamsova rodina. Před koncertem si děti mohou vydlabat dýně.