Hudební fórum Hradec Králové 2023 přinese české premiéry skladeb soudobé orchestrální hudby

foto: Patrick Marek

HRADEC KRÁLOVÉ – Při slovech „filharmonie“ nebo „symfonický orchestr“ se snad nenajde nikdo, komu by se nevybavilo nějaké klasické dílo nebo jméno slavného hudebního skladatele. Málokdo si už ale uvědomí, že nová orchestrální díla vlastně vznikají nepřetržitě od dob klasiků až do dneška a že současní skladatelé nyní komponují skladby, které teprve čekají na své premiéry. Stejně jako autoři hudby, kterou dnes označujeme za klasickou, i ti současní reflektují ve své tvorbě témata buď osobní nebo ta, která rezonují ve společnosti, výjimkou ale nejsou ani díla psaná na zakázku, nebo pro různé příležitosti.

Hudební fórum Hradec Králové je unikátním festivalem, který již od svého založení v roce 2005 přináší posluchačům do sálu Filharmonie Hradec Králové díla současných skladatelů. Pozornost přitom zaměřuje na světovou hudební scénu, ze které vybírá k uvedení především taková díla, která si již mezinárodně získala příznivé ohlasy a uznání. Mnozí u uváděných autorů jsou držiteli prestižních ocenění (Pulitzerova cena, Grammy apod.) a téměř všechny skladby jsou ve Filharmonii Hradec Králové uváděny v českých premiérách. Dramaturgie festivalu přitom nevybírá díla nahodile, ale snaží se je tematicky spojovat tak, aby, stejně jako díla samotná, odrážela současná témata, která proznívají ve společnosti.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Letos se koná 19. ročník festivalu, který sestává ze tří koncertů v rozmezí 24. října až 3. listopadu. Během festivalu zazní dvanáct skladeb, které si budou moci vyslechnout nejen posluchači v sále Filharmonie Hradec Králové, ale díky živým přenosům také posluchači Českého rozhlasu Vltava a D-dur.

Mezi skladatele, jejichž díla již zazněla na minulých ročnících festivalu patří fin Esa-Pekka Salonen, američané Jake Heggie. Christopher Rouse a Mason Bates nebo čínsko-francouzský skladatel Qigang Chen. Nově uvedení potom budou finský skladatel Sauli Zinovjev, peruánec Jimmy López Bellido nebo švédská skladatelka Andrea Tarrodi.

Z uměleckých osobností se letos na Hudebním fóru Hradec Králové představí varhanice Eva Bublová a švýcarský hráč na lesní roh Olivier Darbellay. Dirigovat budou Marián Lejava, Rastislav Štúr a Chuhei Iwasaki. Kromě domácího orchestru Filharmonie Hradec Králové vystoupí také Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Poselství letošního festivalu shrnuje dramaturg Marek Hrubecký: „Obstojí naše euroamerické vzdušné zámky vůči asijskému přečíslení? Uslyšíme smrtelný výkřik přírody, anebo sladíme náš um s životním prostředím? Budeme selhávat ve vztazích, anebo zvedneme oči od chytrých telefonů a najdeme opravdové spojení? I tak by se daly shrnout otázky stojící v pozadí festivalového programu, který přitakává výzvě: kupujte si technologie, ale  neutrácejte za ně svůj život. Posluchačům festivalu přeji umění být tady a teď.“