Zahřívaný tabák s příchutěmi v Česku končí. Dle odborníků zákaz nebude mít kýžený efekt

ČESKO – Počínaje pondělkem 23. 10. skončil v Česku prodej zahřívaného tabáku s příchutěmi. Jedná se o opatření, které vychází z požadavku směrnice Evropské unie a vztahuje se na všechny členské země (ačkoliv konkrétní datum implementace nezahrnuje). Proč k zákazu došlo a z jakého důvodu jsou vůči němu odborníci skeptičtí?

Kouření v Česku

Tabákové výrobky v Česku užívá přibližně každý 4. člověk. Na následky kouření pak umírá každoročně okolo 16 tisíc lidí. Navzdory různým zákazům a opatřením (např. zákazu kouření v restauracích zavedeného od r. 2017) počty kuřáků klesají jen velmi pomalu. Přitom je pravdou, že přestat kouřit chce v Česku dle dat Státního zdravotního úřadu až třetina lidí. Pomoci mohou odborníci, mobilní aplikace, ale právě i cigaretové alternativy. Jednou z nich jsou pak i zařízení na zahřívaný tabák.

Dle odborníků je přitom právě odvykání si od klasických cigaret a snaha snížit jejich zdravotní dopady na organismus jediným dobrým důvodem pro užívání alternativ. Ty jsou také považovány za „zdravější“ variantu klasických cigaret. Tato laická představa však de facto staví na mylných předpokladech. Dle plicních lékařů má totiž aerosol zahřívaného tabáku velmi podobné složení toxických látek jako cigaretový kouř, jen v jiném množství. Obsahuje dokonce i ty, které jsou prokazatelně rakovinotvorné.

Ochucený zahřívaný tabák – produkt cílící na děti a mladistvé

Jednou stranou mince je však užívání zahřívaného tabáku a druhou užívání toho, který je navíc ochucený. Největším nebezpečím zahřívaného ochuceného tabáků je totiž rychlý vznik závislosti, které se také hůře zbavuje. Navíc ochucený tabák velmi často oslovuje i děti, a to již ve věku 13-15 let. „Cílem tabákových společností je cílit na děti a mladistvé. Chtějí klienty získat v nejnižším věku, protože závislost na nikotinu vzniká poměrně rychle – a čím déle pak člověk kouří, tím vyšší příjmy to pro danou společnost znamená,“ vysvětlil tak adiktolog a odborný garant Národní linky pro odvykání, Ladislav Dékány.

I proto tedy evropské úřady dospěly k závěru, že by ochucený tabák určený do zařízení pro jeho zahřívání měl být zakázán. Přesto je tu hned celá řada různých „ALE“ a také velkých otazníků. V podstatě totiž není vůbec jisté, jak tento zákaz ovlivní chování celé zákaznické populace. I z toho důvodu je vůči zákazu skeptický i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Že by opatření vedlo přímo k omezení kouření, si pak nemyslí ani Dékány. „Zkušenosti z jiných zemí ukazují, že lidé stejně kouřit nepřestanou. Kýžený efekt se tedy bohužel nedostaví,“ dodal. Ti, kteří ochucený nahřívaný tabák užívali jako alternativu k cigaretám při odvykání, se tedy dost možná vrátí zpět k cigaretám, nebo k novým alternativám – nahřívaným čajovým listům. Právě ty dosavadní výrobci tabákových výrobků velmi flexibilně uvedli na trh, a dokonce opět i s příchutěmi.

Elektronických cigaret a nikotinových sáčků se zatím nově zavedené omezení nedotkne.