Video: U požáru haly v zemědělském areálu musely zasahovat dvě desítky hasičských jednotek

foto: HZS Královéhradeckého kraje

HRADECKO –  K události došlo toto úterý krátce po jedné hodině odpolední v obci Prasek u Nového Bydžova . Uvnitř haly bylo uskladněné zhruba 3500 balíků slámy.  Se zemědělskou technikou stihli zaměstnanci vyjet ještě před příjezdem hasičů. V další části haly, ve které nehořelo bylo ustájeno asi 80 býků.

„Jednotky nasadily několik vodních proudů, včetně jednoho z výškové techniky. Před 16. hodinou byla ohlášena lokalizace požáru, postupně se pomocí manipulátorů vyváží sláma, která se dohašuje mimo zasažený objekt a ve spolupráci s místními pracovníky se vyváděl ven ustájený dobytek,“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Býky nechal majitel převézt do náhradního ustájení, všechna zvířata měla vyváznout v pořádku. Zásah probíhal i pod dohledem veterinářů a zástupců veterinární správy. Dva býci dokonce před požárem utekli a pohybovali se v okolí obce. Později byli naštěstí odchyceni.  Okolní objekty naštěstí plameny ohně nezasáhly.

Ve večerních hodinách byly nasazené síly a prostředky redukovány, zároveň došlo k vystřídání zasahujících hasičů. Stupeň požárního poplachu byl po 21. hodině snížen ze třetího na druhý. Zároveň dorazila na místo události speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR. Z jihlavské základy bylo vysláno pásové rypadlo, s jehož pomocí odstraňovali hasiči části střešní krytiny haly, aby bylo možné dostat se přímo k ohniskům.

Při nočním vyskladňování balíků slámy ze zasaženého objektu se začala bortit část konstrukce, která byla poškozena požárem. Velitel zásahu nechal na místo povolat statika, ten potvrdil, že stav haly je špatný a hrozí její zhroucení. Dále proto nesměl do prostoru zasažené haly už nikdo vstupovat. Nad dnešním ránem byly nasazené jednotky dále zredukovány a stupeň požárního poplachu se snížil na první.

Hasiči byli na místě celou noc a zásah bude pokračovat i během dnešního dne. Zbytek uskladněné slámy se nechává po dohodě s majitelem kontrolovaně dohořet a hasiči ochraňují nezasaženou třetinu haly s ustájením pro zvířata před případným rozšířením požáru.

„Příčinou požáru se zabývají hasičští vyšetřovatelé, škoda byla předběžně stanovena na 5 milionů korun. Uchráněné hodnoty, především pak vyvedený dobytek, jsou v obdobné výši. Při požáru došlo ke dvěma lehkým zraněním, jedno u dobrovolného hasiče a druhé u civilní osoby,“ dodává mluvčí hasičů.

Na místě zasahovali profesionální hasiči Nový Bydžov, Hradec Králové – Pražská, Hradec Králové, Hořice, za pomoci dobrovolných jednotek Nechanice, Prasek, Králíky, Skřivany, Chlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Kosice, Lužec nad Cidlinou, Smidary, Lodín, Sloupno, Měník, Lovčice, Nové Město nad Cidlinou, Vysoké Veselí, Hlušice, Ohnišťany a Vinary.