HRADECKO – S vývojem technologií se rozšiřují i podvody v online prostředí, a proto policisté přiblížili tuto problematiku podvodů na internetu také seniorům ze Staré Vody na Hradecku. Přednášku uspořádali ve spolupráci s místní akční skupinou Společná Cidlina.
V dnešní době se s problémem podvodů v kybernetickém prostředí potýkají celé generace a cílem Policie ČR je varovat co nejvíce lidí. Stále více seniorů vlastní chytrý telefon nebo počítač a pro podvodníky jsou potom snadnějším cílem, zejména díky jejich důvěřivosti ale i bezbrannosti.
Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Proto se v pátek 9. 2. 2024 uskutečnila jedna z preventivních přednášek zaměřených na kyberkriminalitu a kyberprevenci, kde koordinátorka prevence Eva Prachařová hovořila o této problematice. „Součástí přednášky bylo seznámit naše nové uživatele internetu s kriminalitou páchanou ve virtuálním prostředí a poskytnout jim informace k bezpečnému pohybu na mobilním telefonu či počítači. Proběhla také debata o nových strategiích ze strany podvodníků a aktuálních trendech trestné činnosti, které se objevují například na inzertních serverech poskytující možnost podání inzerátu, kdy se obětí podvodů stávají sami prodávající,“ sděluje Eva Prachařová.
Vishing a spoofing
Podvodníci se vydávají za bankéře a následně i policisty a pod legendou ohrožení finančních prostředků na bankovním účtu manipulují svoji oběť do prováděnífinančních transakcí. Nic netušící majitel bankovního účtu z obavy o své peníze převádí peníze přímo podvodníkům. Stejně probíhá i výzva k vybrání hotovosti z „ohroženého“ bankovního účtu a dočasné vložení finančních prostředků do kryptoměn. Tím mají být peníze ochráněny do doby, než se problém s ohroženým účtem vyřeší. Ve skutečnosti tyto peníze nenávratně mizí ve virtuálních peněženkách podvodníků. Vystrašená oběť dostává instrukce i QR kódy, na jaké konkrétní uložiště má za hotovost nakoupenou kryptoměnu odeslat. Hotovostní transakce však nemůže banka v případě podezření zastavit ani zablokovat a jakmile je převod na kryptoměnu realizován, nelze jej vrátit.
Jak nenaletět?
Pamatujte, že banky ani Policie České republiky s provozovateli tzv. vkladomatů nespolupracují. Případné ohrožení bankovních účtů klientů řeší banky samy a nepotřebují k tomu zasílání přístupových údajů či údajů z platebních karet. Nikdy nenakupujte kryptoměny na adresy, které Vám někdo jiný předá ani je na takové adresy nepřevádějte, pokud nejde o legitimní a vámi zamýšlenou platbu.
Falešné investice
Vše obvykle začíná velmi výhodnou nabídkou, např. v podobě internetové reklamy. Vedle investic nabízejí podvodníci také pomoc s nákupem virtuálních měn, často s příslibem velkého výnosu. Komunikace mezi pachatelem a obětí je většinou dlouhodobá. Oběť je utvrzována, že vše běží podle plánu, např. přístupem do falešného portfolia či virtuálních peněženek na různých demo stránkách. Opět pro zvýšení důvěryhodnosti jsou vyžadovány pravidelné vklady. Pachatelé vystupují profesionálně, mají několik úrovní „pracovníků“ (operátory, poradce, techniky, manažery) a jejich legendy jsou propracované s cílem maximalizace zisku. Pokud chce oběť investované peníze vybrat, přejdou ke strategii komplikací, kdy je nutno zaslat ještě tu „jednu poslední platbu“ a pak už budou velké peníze vyplaceny. Podstatou je úvaha oběti: „Už jsem do toho dal tolik, teď přece nepřestanu, když jsem tak blízko!“ Často oběť podvodníkům, kteří se vydávají za investiční poradce, poskytne kromě osobních údajů, snímků dokladů totožnosti či platebních karet také vzdálený přístup ke svému počítači. K vybílení účtu pak už nebrání prakticky nic.
Jak nenaletět?
Ke každé investici přistupujte jako k rizikové a nikdy k investování či nákupu kryptoměn nepoužívejte celé své jmění. Vždy pečlivě ověřujte věrohodnost investičního poradce či společnosti. Rozhodně nespoléhejte jen na internetové recenze, ty může napsat kdokoliv, tedy i podvodník. Nespoléhejte na to, že podvodný web poznáte podle vzhledu, podvodné stránky investičních platforem bývají profesionálně zpracované, často umožňují vytvoření uživatelského účtu a sledování, samozřejmě podvrženého a fiktivního, portfolia. Za žádných okolností neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači. Chraňte své osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet. Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
Pozor na reklamy! Podvodníci si mohou jednoduše zaplatit reklamní kampaň u velké platformy (např. Google, Facebook…) s odkazy na svoje podvodné stránky. Takové reklamy se pak mohou objevit kdekoli, klidně i na prověřených stránkách.