Červený Kostelec přivítá divadelníky z celého kraje

ilustrační foto

NÁCHODSKO – Už tento pátek 15. února se dveře Divadla J. K. Tyla v Červeném Kostelci otevřou amatérským divadelníkům z Královéhradeckého a Pardubického kraje. Místní i návštěvníci, kteří už v Kostelci festival zažili, se tak mohou těšit na domáckou atmosféru a intenzivní kulturní zážitky. Ty, co se ještě rozmýšlejí, určitě přesvědčí nabitý program s pestrou skládačkou žánrů. Postupová přehlídka s téměř třicetiletou tradicí přinese komedie, autorské divadlo i oblíbené hudební melodie.

 „Tým festivalu právě dolaďuje detaily, poslední požadavky souborů, chystáme se na velké vaření a pečení. Divadlo je nablýskané a nachystané na nával diváků i divadelníků. První soubory do Kostelce dorazí ve čtvrtek brzy ráno,“ glosuje aktuální dění před začátkem festivalu koordinátorka Kateřina Fikejzová Prouzová. Svou atmosférou a pohostinností je místní divadelní přehlídka proslulá, o čemž svědčí i to, že mnozí návštěvníci přijíždějí ne na jedno představení, ale rovnou na celý prodloužený víkend.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Čtyřdenní přehlídka letos hostí dvanáct souborů. Sedm z nich je z Královéhradeckého kraje, pět dorazí z kraje Pardubického. Dalších sedm přihlášených inscenací se do Kostelce nedostalo. Na jejich uvedení už nezbýval v programu čas.

Letošní ročník přehlídky nejvíce přeje komediím. Diváci se tak mohou smát doslova od rána do večera, ať už půjde o komedie romantické, hudební, černé, hořkosladké nebo typické anglické. Chybět ale nebude ani autorská tvorba – např. inscenace Když končí hra, která přehlídku 15. února odstartuje, České moře Davida Drábka v podání týnišťského souboru TEMNO, nebo Don Q. a Děvka nebeská kosteleckého divadelního souboru NA TAHU nebo hra Propuštěná v provedení souboru OCHOS ze Smiřic. Za srdce chce diváky chytit třeba milostné drama Fernando Krapp mi napsal dopis. Hudbou nešetří inscenace Se starci na chmelu… v nastudování převážně seniorského souboru Vicena z Ústí nad Orlicí.

Kostelecká přehlídka začne už ve čtvrtek dopoledne a bude pokračovat až do nedělního podvečera, kdy se s diváky i divadelníky rozloučí při vyhlášení nejlepšího souboru, který bude doporučen na celostátní přehlídku Divadelní Piknik ve Volyni.

O postupu rozhodne pětičlenný lektorský sbor složený z divadelních expertů. Ten bude poskytovat souborům zpětnou vazbu během tzv. rozborových seminářů. K těm se připojí také studenti Hradecké divadelní konzervatoře pod vedením Lukáše Riegra.

Program divadelní přehlídky naleznete ZDE.