Klicperovo divadlo zve studenty na workshopy na jarní prázdniny

foto: Klicperovo divadlo Hradec Králové

HRADEC KRÁLOVÉ – Klicperovo divadlo se v minulé sezóně více otevřelo školním kolektivům, kterým mimo prohlídek zákulisí nabízí také kreativní workshopy. Umělecko-řemeslné profese si mohou studenti vyzkoušet i během jarních prázdnin. V úterý 20. února dopoledne to je scénografický workshop, o den později – ve středu proběhne dílna, kde si mohou vyzkoušet tvorbu divadelního kostýmu. Oba workshopy začínají v 9:30 hodin.

Klicperovo divadlo se v minulé sezóně více otevřelo školním kolektivům, kterým mimo prohlídek zákulisí nabízí také kreativní workshopy. Umělecko-řemeslné profese si mohou studenti vyzkoušet i během jarních prázdnin. V úterý 20. února dopoledne to je scénografický workshop, o den později – ve středu proběhne dílna, kde si mohou vyzkoušet tvorbu divadelního kostýmu. Oba workshopy začínají v 9:30 hodin.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Workshopy jsou určeny zejména pro žáky a studenty, kteří ještě nemají plán na jarní prázdniny. Vybrali jsme proto dvě dílny, které už máme dobře vyzkoušené s různými věkovými skupinami. Návštěvníci se mohou těšit na tvůrčí dopoledne v divadelním ateliéru, kde máme připraveno množství zajímavých materiálů, které prošly divadelními dílnami – třeba látkové zbytky z výroby kostýmů, kůže a koženky, různé pružné hmoty, falešné listy, sítě, ale i technické materiály, které se dají zajímavě využít, i když by vás to na první dojem nenapadlo. Už se u nás stalo pravidlem, že každý si tu může vytvořit něco, z čeho bude mít opravdu radost,“ zve na workshopy Martin Sedláček z Klicperova divadla.

Na místě se budou účastníkům věnovat lektorky, které mají zkušenost s výrobou v divadelních dílnách, jsou vstřícné a dokáží poradit jednoduchou cestu k cíli i méně zkušeným tvůrcům. Jak samy říkají, nejdůležitější je mít nápad. Ten může přijít i během workshopu. Často totiž návštěvníky dílen nejvíce inspiruje prostředí ateliéru, povídání o divadle nebo neobvyklý materiál.

Workshop scénografie více pracuje s divadelním prostorem, prostředím, ve kterém se odehrává příběh, a často i s abstraktními dojmy. Pro někoho to může připomínat zařizování pokojíčku, jiný si najde cestu skrze symboly, inspirace v umění nebo hudbě. Výsledkem workshopu bude maketa scény – tedy zmenšenina divadla. Tento workshop může navázat na středeční dílnu kostýmního výtvarnictví. Tady se naplno uplatní množství brokátů, extravagantně potištěných látek, koženek, síťovin a všelijakých ústřižků z recyklovaných kostýmů. 
Jedním z poslání workshopů je také využití právě zbytkových materiálů, které při výrobě v dílnách nutně vznikají.

„Naši diváci si tak mohou doslova osahat látky z kostýmů na našeho Hamleta, kterého jsme nedávno uvedli v režii Pavla Kheka. Máme tu ale třeba i listy ze scény inscenace Tři mušketýři, prošívané látky z Figarovy svatby nebo zlaté úplety z kostýmů trojice Golden Kids z Morávkových Světáků,“ doplňuje Sedláček.

Vstupenky na oba workshopy jsou v prodeji už teď na stránkách www.klicperovodivadlo.cz. Materiál je v ceně, divadlo ale doporučuje, aby se účastníci vybavili malou svačinou. Délka workshopu je 3,5 hodiny.