Inflace zpomalila, ceny klesají. A úřady prošetřují, zda byl ke zdražení některých potravin důvod

Zdroj: Pexels/mali maeder

ČESKO – V posledních dvou letech trápila Česko skutečně masivní inflace, která dosáhla i dvouciferných hodnot. Letos by se již situace měla zklidnit, čemuž nasvědčuje i lednové meziměsíční srovnání. Dle něj se obavy z přeceňování nevyplnily a růst cen zboží, zejména pak potravin, je v podstatě minimální. Jaké jsou další výhledy? A proč se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zpětně začal zabývat cenami cukru?

Světlo na konci tunelu?

Ruku v ruce s inflací v předešlých letech se samozřejmě proměnilo i zákaznické chování – zákazníci začali být mnohem citlivější na ceny a situaci se přizpůsobili. Začali nakupovat levnější zboží, zboží v akcích, nakupovali také méně často. Jak ale ukazují aktuální data, lednová inflace je nejnižší od března 2021. Mouka a cukr již nyní stojí o třetinu méně. Ceny také již nerostou tak rychle jako v minulých měsících. Mezi prosincem a lednem zboží zdražilo jen o 1,5 %. Přispělo k tomu mírně snížení DPH u potravin, ale také lednové výprodeje.

Nejvíce v meziměsíční perspektivě zlevnil chléb, a to o 3,5 %, a také cukr, a to o cca 8 %. Naopak v případě nealko nápojů ceny stouply o cca 4 % a v případě ovoce o 5 %. Meziměsíčně ale domácnosti zaplatily více za bydlení – náklady totiž opět vzrostly a zdražilo prakticky vše, elektřina, plyn a nejvíce pak v součtu vodné a stočné. I přesto experti odhadují, že domácnosti by letos mohly začít utrácet více. Reálná kupní síla totiž začne růst. Ne náhodou tedy mnozí vkládají do spotřeby domácností velké naděje – má být přímo tahounem české ekonomiky. „Nejhorší je určitě za námi, teď se budeme bavit o tom, zda se v inflaci neprojeví krátkodobé skoky nahoru. I tak bychom se ale měli s inflací pohybovat v přijatelném pásmu. Neznamená to ale, že se ceny budou snižovat, zůstanou tam, kde byly – a již jen méně porostou,“ vysvětlil Dominik Stroukal, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Zdražovaní: kartely a nekalé jednání?

I když se zdá, že ceny se tedy letos ustálí, samozřejmě je stále namístě zaobírat se tím, zda jejich růst byl ve všech případech oprávněný. V hledáčku ÚOHS se na základě podnětu ze strany ministerstva zemědělství tak nyní ocitl např. cukr. A vyšetřovatelé ÚOHS při mapování výroby a trhu s cukrem zjistili podezřelé zvýšení marží v obchodních řetězcích v době mezi lety 2022 a 2022. Nárůst maloobchodních cen cukru se totiž v tomto období zcela vymykal všem základním ekonomickým pravidlům.

„Zatím nelze definitivně říct, že by obchodníci závažně pochybili a navyšovali si marže neúměrně. Máme ale indicie o kartelu, přičemž některé další důkazy mohou nasvědčovat i jiným praktikám, které by také mohly být v rozporu s pravidly hospodářské soutěže. Mohlo by se jednat například o nedovolenou komunikaci mezi samostatnými soutěžiteli, a to nejen v případě cukru,“ vysvětlil Petr Mlsna, předseda ÚOHS. Konkrétní závěry šetření ale budou známy až po vyhodnocení všech shromážděných dat.

Aby bylo možné praktiky jako např. kartelové dohody náležitě postihovat, vznikají také návrhy změn příslušného zákona. Jak Mlsna uvedl, materiál čerpá z již existujících a osvědčených postupů užívaných v rámci zemí EU. „Stačí provést drobné změny zákona, například takové, aby si státní úřady mohly vyměňovat data, což český právní řád zatím neumožňuje. Měla by to ale být široká paleta nástrojů k lepšímu odhalení kartelů, které se vždy dějí v utajení,“ uzavřel Mlsna.