Cysty na vaječníku – jeden z nejčastějších ženských problémů. Proč se tvoří a co s nimi?

Zdroj: Shutterstock

Cysty na vaječníku bývají často objeveny náhodou při preventivní prohlídce, protože se nemusí navenek nijak projevovat. Jindy ženu k lékaři dovede tlak nebo pobolívání v podbřišku či bolestivý sex. Existují také případy, kdy bolesti vedou dokonce k podezření na problémy se slepým střevem, a nakonec se ukáže, že „slepák“ za nic nemůže a na vině jsou vaječníky. Co od cyst očekávat? Jsou nebezpečné a je nutná operace k jejich odstranění?

Diagnóza – folikulární cysta

U žen v plodném, tzv. produktivním, věku se každý měsíc uvolňuje z vaječníku jedno vajíčko. Vaječníky se v této své funkci pravidelně střídají. Vajíčko dozrává v ochranném vaku – folikulu, který po jeho dozrání praskne a vajíčko se uvolní. Tehdy dochází k ovulaci. Díky hormonální nesouhře se však může stát, že folikul nepraskne, roste dál a vznikne tak cysta, zjednodušeně váček naplněný tekutinou na povrchu vaječníku. Odtud tedy pojem folikulární cysta.

Velikost cyst i problémy jsou různé

Některé cysty jsou malinké, přibližně do 1 cm. Jiné však mohou dorůst do značných rozměrů, třeba až do velikosti pomeranče. (Oficiálně se za cystu považuje útvar větší než 2 cm.) Malé cysty zpravidla nepůsobí obtíže, takže žena o nich ani neví. Často zmizí samy v průběhu dalších menstruačních cyklů. Větší cysty však problémy vyvolávat mohou, někdy i dosti závažné. Může se jednat o tlak a bolesti v podbřišku nebo v oblasti malé pánve, častější nucení na malou stranu, bolesti při sexu nebo při velké straně, nadýmání, celkový pocit slabosti, nevolnosti či dokonce závratě. Toto je samozřejmě důvod pro neodkladnou návštěvu lékaře.

Když lékař objeví cystu

Cystu lékař uvidí na obrazovce díky ultrazvuku, takže je schopen určit její polohu i velikost a vše vyhodnotit vzhledem k fázi menstruačního cyklu. U cyst, které by mohly působit potenciální problém, si ženu zve na měsíční kontroly, aby pozoroval, jestli cysta roste, nebo naopak došlo k jejímu prasknutí. Nález cysty je někdy potřeba doplnit o další vyšetření, např. odběry krve pro nádorové markery, protože některé cysty mohou být nádorového charakteru. Prasknutí cysty může žena vnímat nepříjemně, nejčastěji jako tlak, křeče nebo bolest v podbřišku. Problémy by měly postupně odeznít. Pokud ne, opět je potřeba vyhledat lékaře. Prasknutí větší cysty totiž může způsobit zánět v podbřišku. Tehdy se může k silným bolestem přidat také zvracení nebo horečka.

Když cysta sama nemizí

Pokud však cysta sama nezmizí, a třeba naopak ještě roste, pak se přistupuje k podání hormonálních přípravků (nejčastěji injekce).

Kdy to bez operace nejde

Pokud hormonální léčba nezabere a cysty nezmizí ani většinou po třech menstruačních cyklech, případně jsou větší než 10 cm, zvažuje se radikální řešení, a to operace. Velké cysty mohou totiž tlačit na okolní tkáň, v krajním případě způsobit posunutí vaječníku nebo jeho otočení kolem cévní stopky, na níž je zavěšen. Pak hrozí, že vaječník nebude dostatečně zásobován krví, a poškodí se. Tyto stavy jsou velmi bolestivé a nebezpečné. Je pravidlem, že vzorky operované tkáně se posílají na tzv. cytologické vyšetření ke zjištění, zdali neobsahují rakovinné buňky. Je dobré vědět, že určitý typ cyst se operovat nemusí, ale stačí jejich punkce. Jedná se o propíchnutí cysty přes pochvu a odsátí tekutiny. Výkon je možno provést ambulantně a je rozhodně šetrnější než např. laparoskopická operace.

Jak cystám předejít

Proč některé ženy řeší cystu maximálně jedenkrát za život, zatímco jiné téměř pravidelně? Prozatím přesnou odpověď neznáme. Určitou roli by mohla hrát genetika. Prokázaný vliv má výkyv hormonálních hladin. Cysty se více tvoří u žen s nadváhou. Vypadá to, že i zde je důležitý zdravý životní styl – racionální strava, dostatek pohybu, přiměřená hmotnost, nekouřit a alkohol konzumovat střídmě.