Lidé mnohdy dluží státu a neví o tom. Jak zjistíte, jestli státu dlužíte

Foto: Rýdlová J.

Jestliže člověk nesplácí své dluhy, může jednoho dne skončit v exekuci. Problém ovšem je, pokud v exekuci skončí ne proto, že vědomě své dluhy nesplácí, ale proto, že o nich (mnohdy léta) vůbec neví. Tak se může přihodit, že původně malá částka, kterou by dotyčný byl zaplatil bez problému (kdyby o ni býval věděl), naroste do obřích rozměrů. Často se stává, že lidé dluží právě státu.

Komu vlastně dlužíte

„Dlužit státu“ je ovšem velmi široký pojem. Je nutno zjistit, které konkrétní státní instituci dlužíte a kolik. Mezi základní státní instituce, kterým můžete dlužit, patří tyto:

  • Celní správa / Policie ČR
  • ČSSZ
  • Finanční úřad
  • Obec
  • Příslušná zdravotní pojišťovna

Jak se to může přihodit

Za dluh vůči státu může často opomenutí povinnosti. Úplně stačí, když se přijde na to, že jste nenahlásili, že máte psa, a tudíž jste za něj neodváděli roční poplatky. Pokud koupíte třeba garáž, můžete opomenout podat daňové přiznání k dani z nemovitosti a z něho vyplývající placení daně. Daně obecně mohou znamenat problém, jestliže je nezaplatíte ve správné výši a včas. Třeba nepodáte daňové přiznání z příjmu, ačkoli byste měli, nebo neuvedete všechny příjmy. Můžete rovněž dlužit za komunální odpad (hovorově poplatek za popelnice). Nebo jste osobou bez zdanitelných příjmů, která má povinnost platit si sama zdravotní pojištění, což neděláte. A to vše je jen zlomek toho, co se může, mnohdy díky nevědomosti, přihodit.

Jak zjistit svůj dluh

V současnosti nezbývá nic jiného, než oslovit jednotlivé státní instituce, kde předpokládáte možný problém. Obecně platí, že si podáte žádost, resp. vyplníte formulář, který můžete zpravidla doručit:

  • Poštou
  • Osobně na podatelně
  • Přes datovou schránku
  • Poslat e-mailem s podpisem (tuto možnost si vždy raději ověřte u dané instituce).

ČSSZ

Pokud oslovíte ČSSZ, můžete k odeslání žádosti využít všechny výše uvedené způsoby, váš požadavek bude zpracován do 30 dnů (max. do 60) a doručení potvrzení proběhne způsobem, který jste zvolili ve formuláři. Tento úkon je bezplatný.

Finanční úřad

V mnoha dalších případech se však neobejdete bez úhrady státního poplatku. Pokud si žádost o potvrzení bezdlužnosti vyžádáte od finančního úřadu, zaplatíte poplatek 100 Kč. Formulář nelze poslat mailem, musíte využít jednu ze zbývajících možností. Pobočka zpracuje váš požadavek zpravidla do 30 dnů a doručí potvrzení způsobem, který jste zvolili ve formuláři.

Obec

Obce často žádosti e-mailem nepřijímají. Opět musíte uhradit poplatek 100 Kč, a to zvlášť pro každou obec, která vás zajímá. Potvrzení by mělo rovněž dojít do 30 dnů a doručení potvrzení proběhne způsobem, který jste zvolili ve formuláři.

Když už dluh máte

Mějte na paměti, že ke vzniklému dluhu je vždy potřeba postavit se čelem, tj. začít jednat s danou institucí. Můžete požádat o splátkový kalendář a také o prominutí penále či alespoň o jeho snížení.

Podrobné informace a mnoho užitečných rad pro případ, že dlužíte státu (a nejen jemu), najdete na webu Nedlužím státu?