Festival Jeden svět přináší mnoho novinek, bohatý filmový i debatní program a tradiční projekci mimo kino

ilustrační foto

HRADEC KRÁLOVÉ – Festival Jeden svět každoročně přináší do kin desítky filmů, jejichž témata hýbou společností. Na současné dění okolo nás, kdy je třeba o stavu lidských práv informovat s ještě větším úsilím než dříve, reaguje ve svém programu i Jeden svět. V Hradci Králové se divačky a diváci mohou na festival těšit od 19. do 23. března.

Letošní Jeden svět pro divačky a diváky připravil zásadní novinky a rozšíření. Vůbec poprvé se do jeho programu dostávají hrané filmy, které mnohdy lidskoprávní otázky otevírají stejně kvalitně jako filmy dokumentární. Tuto změnu reflektuje i změna názvu festivalu a obměna jeho vizuální identity. Tu nyní ukazuje i nový festivalový spot.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Stejně jako současný vizuál, i ročníkový spot pracuje s kruhovým výřezem jako základním prvkem, který nápadně připomíná pátrání lupy nebo objektivu. Podobně jako promítané filmy, i kruh ve znělce pomáhá skutečnosti zasadit do kontextu a nabídnout širší souvislosti nebo upozorňuje na detaily, které jsou na první pohled skryté.

Zásadní aktuální témata spojená s lidskými právy a jejich porušováním ve světě okolo nás, ať už se dotýkají osobní svobody, svobody slova, médií, vztahů nebo neproniknutelných vrstev moci, bude festival reflektovat napříč všemi vybranými tituly.

Již teď můžeme oznámit, že se diváci a divačky mohou těšit například na novinku Apoleny Rychlíkové Hranice Evropy, která přinese osobní výpověď o ekonomické nerovnosti a novodobých formách vykořisťování v západní Evropě. Film Tady Havel, slyšíte mě? pak představí dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla. Osudy rodin spjatých v nekonečném koloběhu násilí ve městě Lod, kde vedle sebe žijí Izraelci a Palestinci sleduje titul Žal v Lodu. Jak si zachovat uměleckou kreativitu navzdory režimu? Možnou odpověď nabídne režisérka San F. Young v dokumentu Hongkong mixtape. Celý program a seznam titulů představíme již 5. března.

Vybrané projekce v rámci filmového programu doplní také debatní program s hosty a hostkami z České republiky i Slovenska. Své místo v programu festivalu mají bezpochyby i tituly ve virtuální realitě, které budou k dispozici každý den po dobu trvání festivalu. V pátek se diváci a divačky mohou těšit na projekci mimo kino na zatím tajné lokalitě a závěrečnou after party.

Předprodej vstupenek začíná online v úterý 5. března 2024. Vstupenky lze zakoupit na webu biocentral.cz

 Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz.  Letošní festivalovou znělku si můžete přehrát na tomto odkazu.