Klicperovo divadlo uvede Brokolici na Marsu

foto: Martin Fletcher

HRADEC KRÁLOVÉ – První premiérou Klicperova divadla v roce 2024 bude nová hra Davida Drábka Brokolice na Marsu v jeho vlastní režii. David Drábek se vrací nejen do Hradce Králové, ale i do rodného domu sester Rózy, Heleny a Valérie. V jejich světě uplynulo 20 let, některé postavy jsou pryč, jiné přibyly, a příběh započatý v Jedlících čokolády a Velké mořské víle se definitivně uzavírá.

Róza a Ludvík stále žijí v rodném domě tří sester z předchozích dílů. Valerie je po smrti, Helena se přestěhovala se svým novým manželem Adamem a dětmi do Austrálie. Jan se nastěhoval k Ludvíkovi a Róze, stejně jako několik dalších starších lidí, neboť rodný dům se proměnil v geriatrické centrum. Ludvík neustále vymýšlí nové a nové hry, aby svým kamarádům zpříjemnil podzim života. Ale věci se začínají vymykat z rukou. S Ludvíkem se něco podivného děje a jeho žena, dcera i přátelé o něj mají čím dál větší strach. Realita přestává být reálná, vzpomínky se pomalu vytrácejí a naši hrdinové musí čelit možná poslední, ale určitě nejtěžší výzvě svého života.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Brokolice na Marsu je závěrem trilogie, která započala hrou Jedlíci čokolády a jejíž příběh se rozvíjel ve Velké mořské víle. Z těchto tří je to zřejmě hra nejbláznivější, ale zároveň v mnoha ohledech nejvážnější. Přes všechen smích a legrácky pábitele Ludvíka se ve hře řeší i problémy stárnutí a odcházení jako takového, tedy věci, které se naše společnost naučila vytěsnit ze svého zorného pole. Hrdinové nejnovější hry Davida Drábka však za každé situace bojují proti osudu humorem a výjimečnou energií:

“Nápad napsat třetí díl Jedlíkům a Víle vyprovokoval jeden malý chlapeček, který za mnou po představení přišel do lože. Trochu mi připomínal mě, když jsem byl malý. Měl brýle a jakousi drobnou něžnou nadváhu a řekl: Co třetí díl, pane Drábku? A já řekl, že třetí díl bude. Pak jsem z Hradce odešel, roky to nevypadalo a myslel jsem, že tenhle slib zůstane nesplněný. Ale nakonec se to nějak sešlo a bylo umožněno, abychom dokončili trilogii, která je pro mě srdcová. Všichni hrdinové z prvních dvou dílů výrazně zestárli. A celé je to nádherné a těžké, proto vším prostupuje nostalgie. Je to takové silné loučení. S postavami i trilogií. Ale neostrouhá ani divák, který předchozí díly neviděl,” říká autor a režisér David Drábek.

Dramaturgyně Markéta Nekolová k tomu dodává: “Vrátit se potřetí k oblíbeným postavám je věc pro literaturu a film běžná, na divadle však ojedinělá až nebývalá. Důvodů to nejspíš mívá více. Herecký soubor se příliš proměňuje, je příliš riskantní vsadit na to, že diváci viděli předchozí díly a prostě se to nedělá. To hlavní, proč se vracet, je, že něco zůstalo nedopovězeno. Kus setu zůstal nedohrán, část lekce nenaučena. V případě Brokolice na Marsu je to asi otázka, co dál se životem, když už je ho jen kousek? Když je katastrofa před námi? Jak neztratit lásku a víru a humor, ztráceje sám sebe? Jak neutéct a nevzdat to, neztratit důstojnost a glanc, jak projít skrz? Tahle lekce – jak dohrát svůj příběh je korunní lekcí života.”

“Brokolice na Marsu je plná třeskutého a bláznivého humoru, který prostupuje velmi vážné, až tísnivé téma. Smyslem ale není se vysmát stárnutí, nemocem a odcházení, ale naopak toto téma zvednout, podívat se mu směle, s vtipem a grácií do tváře a předat zprávu, že není třeba se ničeho bát, že život může být plný a radostný v každém okamžiku,” dodává dramaturg Martin Satoranský.

V hlavních rolích manželského páru Rózy a Ludvíka, kteří spolu stále žijí v domě tři sester, excelují Pavla Tomicová a Jiří Zapletal. Jejich věrného společníka Jana, rovněž postavu známou z předchozích her, ztvární Jan Vápeník. Mezi nové postavy patří bývalý androš a zarputilý bojovník Metoděj v podání Filipa Richtermoce a jeho žena Boženka, jež věřila v utopistické a rovnostářské lepší zítřky, ve ztvárnění Martiny Novákové. Marii, nezdolnou ženu s tragickou minulostí, pak hraje Marie Kleplová. V roli Anežky, dcery Rózy a Ludvíka, debutuje na profesionální scéně Anežka Malá, dcera Pavly Tomicové, která rovněž nazpívala ústřední píseň inscenace s názvem Zásvětí. V roli obětavého doktora s přezdívkou Costner se objeví Vojtěch Říha. V inscenaci dále hrají Kateřina Podlipná, Štěpán Černý, Jakub Nájemník, Jiří Scháněl nebo Jaroslav Urbanec a Milan Žák. Diváci ale nepřijdou ani o známé tváře z Jedlíků čokolády a Velké mořské víly, a tak se alespoň ze záznamu mohou těšit na Marii Poulovou, Isabelu Smečku, Matěje Anděla a Jana Sklenáře. V inscenaci se rovněž objeví tvář i hlas Jiřího Lábuse a ze záznamu Natálie Holíková a William Valerián.

Hudbu do inscenace složil již tradičně Darek Král, scénu navrhl Jakub Kopecký, kostýmy pak Sylva Zimula Hanáková. Text písně Zásvětí napsal Tomáš Belko. S choreografií soubojů pomáhal Petr Nůsek. Dramaturgy inscenace jsou Markéta Nekolová a Martin Satoranský.

Světová premiéra hry Brokolice na Marsu proběhne v sobotu 2. března od 19:00 na Hlavní scéně Klicperova divadla.