Divadelní experimentátoři se chystají na AUDIMAFOR do Draku

foto: Ivo Mičkal (Pobertové, Týniště nad Orlicí)

HRADEC KRÁLOVÉ – V druhé polovině března se diváci mohou vydat na neobvyklou výpravu divadelními experimenty. Postupová přehlídka AUDIMAFOR, kterou pořádá Centrum uměleckých aktivit a Volné sdružení východočeských divadelníků ve spolupráci s Divadlem Drak, je zaměřena na mladé, poetické a experimentující divadlo.

Festival proběhne od 22. do 24. března v královéhradeckém Divadle Drak a diváky zve na pohádky pro děti, adaptace literárních děl, autorská díla, ale především inscenace hledající, objevující a experimentující. Pojícím prvkem letošního ročníku jsou emoce, psychologie člověka a jeho chování, ale třeba i dospívání.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Audimafor i letos už tradičně nabízí různorodost divadelních přístupů i témat. Přesto mají inscenace mladých divadelníků určitá pojítka. Celkově lze vidět snahu různých divadelních souborů o zkoumání lidského bytí, hledání identity a experimentování s divadelní formou, často s využitím literárních děl jako inspirace či základního materiálu. Zaměřují se na psychologické aspekty lidského chování, emocí a vztahů mezi lidmi. Zkoumají morální dilemata, vztah jednotlivce k sobě samému i k ostatním. Nechybí téma dospívání a hledání vlastní identity,“ shrnuje témata letošního Audimaforu koordinátorka Kateřina Fikejzová Prouzová z Centra uměleckých aktivit.

Diváci letos mohou vybírat z dvanácti inscenací, které se odehrají od pátku do neděle na hlavní scéně Divadla Drak, ale i v Labyrintu.

Program v pátek 22. března otevře Sesterstvo těsta s inscenací Paní Láry Fáry, aneb domov není samozřejmost, jejíž název už napovídá, o co v něm půjde. Po nich si dá „noční šichtu“ soubor s názvem Poslední nakonec, který uvede inscenaci, jejímž základem je básnická sbírka Český orloj od Karla Šiktance. Na choreografii se podílela Anna Josephová, s níž už měl soubor dříve spolupracoval.

Sobotní program odstartuje v 10 hodin inscenace Nová metoda, která je určena hlavně dětem školního věku. Soubor Je to tajný z Kolegia hraběte Šporka si možná budou diváci pamatovat z minulého ročníku přehlídky AUDIMAFOR. Loni tu uvedli úspěšné batolecí představení.

V Labyrintu se v 11 hodin spustí poetická inscenace inspirovaná básničkou A na stromech les debutujícího autora Adama Hoška, které uvede studentský soubor Studia Šrámkova domu v Sobotce.

Na východoslovanské oslavy Rusalje odkazuje stejnojmenné představení. To začne v sobotu 13 hodin v Labyrintu Divadla Drak. Atmosféru anglického venkova slibuje inscenace Džem dalšího ze souborů Studia Šrámkova domu v Sobotce.

300 mg kofeinu potřebují k tvorbě členové stejnojmenného brněnského souboru. Ti přivezou do Hradce inscenaci s názvem Erika o poznávání sama sebe a prostoru svého těla.

Autorská inscenace studentů ZUŠ F. A. Šporka z Jaroměře Hostinec U Tří začne 17 hodin v Labyrintu.
Na otázky: Všichni jsou Juani? Všichni by chtěli být Juani? Všichni by měli být Juani?, hledá odpovědi inscenace soboru DREJG Jiráskova gymnázia v Náchodě, které sobotní nabitý program završí.

Nedělní dopoledne zve na autorskou inscenaci Když končí hra studentského souboru Pobertové z Týniště nad Orlicí. Ti vás zavedou do zákulisí divadla, kde policisté odhalují pravdu o událostech na prestižní umělecké akademii.
Soubor Barevné knoflíky z Třebechovic se nechal inspirovat hrou bratří Mrštíků, jejíž část také vložil do děje své hry Snáď to nemyslíte doopravdy?!, kterou uvedou na hlavní scéně Divadla Drak od 13:30 hodin.
Netradiční českou Pohádku o líném Honzovi zakončí Audimafor soubor Divadelní soubor Korálka – A proč ne čaj? z Dětenic.

Po představeních budou následovat rozborové semináře, které zabydlí kavárnu. Zde dostanou divadelníci cennou zpětnou vazbu od lektorského sboru, jehož tajemnicí bude koordinátorka Kateřina Fikejzová Prouzová.
Porotci, kteří budou tvořit lektorský sbor, se i tento rok rekrutovali z oblasti profesionálního divadla. Jsou to teatroložka a pedagožka Nina Malíková, režisér, recitátor a literární kritik Vít Malota, teatrolog a divadelní kritik Vladimír Hulec a z Hradce Králové to bude Kamil Bělohlávek – scénograf, režisér, herec a hudebník.

Tato odborná porota bude mít nelehký úkol – vybrat ty nejlepší do postupové přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek, divadel poezie Wolkrův Prostějov a studentského divadla Mladá scéna.

Vstupenky na festival AUDIMAFOR jsou k dispozici zdarma vždy před začátkem představení. Kapacita je ale omezena. Přednost mají účastníci AUDIMAFORU.