Zlevňování a pokles inflace jsou tu. Přesto si na návrat k někdejší životní úrovni roky počkáme

ČESKO – V posledních pár letech se většina zpráv týkajících se ekonomiky vztahovala k enormnímu zdražování. Letos v únoru však konečně přišla změna: inflace klesla, a to dokonce na 2% hranici, o níž jako o svém cíli hovořili zástupci České národní banky (ČNB). Co tedy reálně zlevňuje, které ceny naopak rostou a jak to bude s návratem k někdejší životní úrovni?

Potraviny zlevňují…

ČNB měla v rámci své měnové politiky jasný cíl – dosažení 2% inflace. K tomu letos v únoru konečně došlo, inflace je nejnižší za posledních pět let, a tak konečně startuje období zlevňování. „Věřme, že je to jeden z důkazů zlepšující se ekonomické situace. Toho, že letos zaznamenáme hospodářský růst, že lidem porostou reálné mzdy a budeme svědky celkového oživení,“ uvedl tak v dané souvislosti premiér Petr Fiala (ODS).

Zlevňování však přece jen není tak univerzální, jak by se mohlo zdát. Nepochybně zlevňují potraviny a nealkoholické nápoje. Kdybychom měli být konkrétní, tak dle dat Českého statistického úřadu meziročně poklesly ceny vajec téměř o 31%, ceny mouky téměř o 23 % a ceny cukru o více jak 21 %. „Jsou to velmi dobré zprávy. Ukazuje se, že ten lednový výsledek nebyl dočasný a jednorázový, ale že se pohybujeme v dezinflačním teritoriu. Je to pro celou ekonomiku velmi dobrá zpráva,“ shrnul tak analytik Dominik Rusinko.

… ceny pohonných hmot i energií rostou

Ačkoliv data meziroční jsou příznivá, ta meziměsíční poukazují na nárůst cen o tři desetiny procenta. V tomto případě jsou příčinou především rostoucí ceny pohonných hmot. „U pohonných hmot je to tradiční efekt dražší ropy na světových trzích. Na druhou stranu česká koruna mírně oslabila vůči dolaru,“ dodal Rusinko s tím, že se na nárůstu podílejí také ceny zimních dovolených. Opominout však nelze ani to, že stouply ceny vodného a nájemného a dražší je také elektřina, byť na burze stojí výrazně méně než před rokem. „Zdražení se týká hlavně distribuční části pro koncového zákazníka. Zlevňování energií na burze se do nových cen a produktů dodavatelů teprve promítne, a to pravděpodobně až v případě ceníků pro rok 2025,“ vysvětlil energetický analytik Jan Béreš.

Návrat k normálu?

Průměrná inflace by letos dle predikcí ČNB měla dosahovat k hodnotě 2,5 %. Dalo by se tedy říci, že ekonomická situace by se měla začít zlepšovat. „Doufejme, že česká ekonomika má to nejhorší za sebou, byla to bezprecedentní situace, kdy zdražování dosáhlo až ke 30 %,“ shrnul člen Národní ekonomické rady vlády, David Marek.  Na druhou stranu je tu stále celá řada rizik, a to včetně poměrně slabé koruny – ta ostatně negativně ovlivňuje stávající ceny pohonných hmot. Jak navíc Marek odhaduje, navzdory lepšímu vývoji ekonomiky nelze čekat, že by se ze dne na den zlepšila i situace, potažmo životní úroveň, českých domácností – což samozřejmě bude i nadále ovlivňovat jejich spotřebu. „Návrat k růstu spotřeby domácností bude pozvolný, protože domácnosti stále vnímají nejistotu kolem nás,“ shrnul Petr Král, ředitel sekce měnové České národní banky.

Co se týká životní úrovně domácností, tak dohánění ztrát bude obtížné a zdlouhavé. „Ty ztráty byly opravdu velké. Myslím, že může trvat několik let, než se spotřeba domácností vrátí na původní úroveň. Letošní zlepšení nebude stačit na to, aby to kompenzovalo stávající ztráty,“ uzavřel pak Marek.