Celníci zmařili plány pašeráka cigaret

foto: Celní úřad pro Královéhradecký kraj

NÁCHODSKO – V uplynulých dnech se královéhradečtí celníci stali svědky pokusu o rozsáhlý přeshraniční pašerácký podnik. Mobilní hlídka dohledu zastavila ukrajinského řidiče, který vezl z Polska neuvěřitelných 6 080 kusů cigaret. Incident se odehrál nedaleko bývalého hraničního přechodu v Náchodě – Bělovsi.

„Na dotaz celníků, jestli převáží cigarety, alkohol nebo tabák, reagoval neurčitě. Vzápětí jej vyzvali ke zpřístupnění zavazadlového prostoru. Při kontrole našli v igelitových taškách a pytli 5 800 cigaret, další byly uloženy za sedadlem řidiče a spolujezdce. Cigarety značek Camel a L&M nebyly opatřeny tabákovými nálepkami prokazujícími zdanění. Celníci je zajistili a přemístili do skladu celního úřadu,“ říká mluvčí celníků Jitka Fajstavrová.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Následky pro řidiče jsou vážné. Čeká ho doměření spotřební daně ve výši téměř 26 tisíc korun, propadnutí zboží a možná pokuta až milion korun za neoprávněné držení neznačených tabákových výrobků. Zajištěné cigarety budou ekologicky zlikvidovány.

Tento případ není ojedinělý. V minulém roce zaznamenali celníci z Hradce Králové výrazný nárůst nelegální přepravy cigaret z Polska. Celkem bylo v 46 případech zajištěno téměř 150 tisíc kusů cigaret, což je výrazný skok oproti 13,5 tisícům kusům v roce 2022.

Pro fyzické osoby přepravující cigarety pro osobní spotřebu z členských zemí EU platí limit 800 kusů cigaret bez nutnosti platby spotřební daně. Pro cigarety ze třetích zemí je limit stanoven na 200 kusů, aby byly osvobozeny od DPH, spotřební daně a cla.