Malé náměstí ožije SOUSEDÁNÍM, bude se měnit i běhat

foto: Martin Fletcher

HRADEC KRÁLOVÉ – Letošní první SOUSEDÁNÍ na Malém náměstí proběhne už v neděli 14. dubna od 14 do 18 hodin. Cílem sousedského setkání je vytvořit příjemnou atmosféru a oživit prostor náměstí lidmi, hudbou i hrami. Chybět nebudou ani výrobky místních tvůrců, výtvarná dílna a bude se i běhat. SOUSEDÁNÍ i tento rok pořádá skupina Divá bába, místní spolky i občané.

„Záměrem SOUSEDÁNÍ na Malém náměstí je vnést na toto místo život, ale také navzájem se setkat, poznat se, a strávit společně hezké a zábavné odpoledne. My proto na každé setkání připravujeme nějaké kulturní vystoupení, výtvarnou dílnu a zveme místní kreativce. Tentokrát se také už podruhé poběží kolem historického centra. Běh na 5 km povede zkušený běžec, který připravil trasu tak, aby ji zvládli i začátečníci. S vlastním programem mohou přijít i sami návštěvníci – na místě vítáme příchozí, kteří si donesou třeba deskové hry, karty, pálky na badminton, skicák nebo stojan na malování nebo přinese ochutnat, co doma napekl,“ zvou na SOUSEDÁNÍ členové neformální skupiny Divá bába, která za akcí stojí.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V programu dubnové akce na účastníky tentokrát čeká výtvarná dílna na jarní téma, knižní koutek, výměna květin a květináčů, kterou si vzali na starosti studenti ze skupiny Sešlost, dále výroba placek nebo hudební vystoupení písničkáře a skladatele známého pod přezdívkou IBBY. Ten si na náměstí zahraje směs vlastních písniček s nádechem folku i popu.

Součástí programu bude taky SOUBĚH – sousedský běh na 5 km. Start bude u kašny na Malém náměstí ve 14:30 hodin. Běžce povede sportovec Petr Martinovský, který pro zúčastněné vybral 5 km trasu, která z náměstí vede přes historické centrum, po Gočárových schodech, podél Orlice a zpět na náměstí, kde budou mít zúčastnění možnost nejen vydechnout a převléknout se, ale také se občerstvit.

Během SOUSEDÁNÍ je část náměstí vyhrazena i pro několik stánků. „Chceme podporovat lokální a regionální tvůrce, kteří chtějí oslovit nové zákazníky. A právě sousedské setkání je pro to vhodnou příležitostí. Je tu čas na to, abyste člověka oslovili, ukázali mu, co děláte, předali mu kontakt atd. Je to mnohem osobnější a věříme, že i trvalejší než v chaotickém prostředí velkých trhů,“ shrnují pořadatelé ze skupiny Divá bába a dodávají, že prostor pro stolek a židli nebo malý stánek si mohou dovolit i začínající tvůrci. Výtěžek z platby za stánky jde na pokrytí nákladů na kulturní program a další výdaje. Zájemci se mohou o místo přihlásit na FB akce.

Letošní SOUSEDÁNÍ se letos odehraje v termínech: 14. dubna, 19. května, 21. září a 13. října – vždy od 14 do 18 hodin na Malém náměstí.
Akce probíhá pod záštitou Statutárního města Hradec Králové a s jeho finančním přispěním.