Květnové SOUSEDÁNÍ: Oživení srdce Hradce Králové

foto: Martin Fletcher

HRADEC KRÁLOVÉ – Letošní druhé sousedské setkání vychází na tuto neděli 19. května. Od 14 do 18 hodin tu bude probíhat akce zvaná SOUSEDÁNÍ. Jejím cílem je oživit Malé náměstí hudebním programem, výtvarnou dílnou, během historickým centrem i stánky lokálních značek. Tentokrát se návštěvníci mohou těšit i na stánek s filmovou technikou. O dobré naladění se postará kapela The Brownies z Prahy.

„Květnové SOUSEDÁNÍ má prozatím asi nejpestřejší program. Do akce se totiž postupně zapojuje čím dál více jednotlivců i spolků a různých neformálních skupin z Hradce Králové. Jsme moc rádi, že se nám daří dlouhodobě spolupracovat třeba s klubem a cyklopointem Bajkazyl, Komunitní zahradou Střelák nebo s několika sociálními podniky. Naprostým nováčkem na nedělní akci bude 11:11 production s filmovým koutkem. Ti během SOUSEDÁNÍ budou celou akci snímat a poté ze záznamu vytvoří spot,“ zve na nedělní odpoledne Ilona Mach z neformální skupiny Divá bába, která za organizací sousedských setkání stojí.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

I tentokrát připravují organizátoři kreativní dílnu na téma pohlednice. Tu si připravila výtvarnice Dominika Cyprová. Jednoduché motivy sprejované na papír si mohou vytvořit i ty nejmenší děti. Dospělí se pustí třeba i do složitějších šablon. K zapůjčení také budou na místě knížky na čtení nebo člověče, nezlob se.

Hudební produkci zajistí kapela The Brownies – manželská dvojice z Prahy, která hraje soul, reggae, jazz, latinsko-americke rytmy, rock n‘ roll i swing. Pavel Rohlena se přitom postará o zpěv, scat a rozehraje i osmistrunnou kytaru. Hana Rohlenová bude udávat rytmus na perkusně-bicí soupravu.

Už podruhé dá SOUSEDÁNÍ prostor také pro autorské čtení. Projekt ZRCADLA představí Báseň O Tobě a čtení z knihy Historky Mořských Vlků. Místní umělec známý pod pseudonymem Tygr Liška zase slibuje žertovné portréty, které bude vytvářet přímo na místě.

„Naším záměrem je přinést na SOUSEDÁNÍ také sportovní aktivity. Už potřetí zveme začínající i pokročilé běžce na tzv. SOUBĚH. Běh kolem historického centra a podél Orlice povede zkušený běžec Petr Martinovský, který se postará o to, aby všichni, kteří na trasu vyběhnou, doběhli až zpět na Malé náměstí,“ vyzývají organizátoři zájemce o běhání a dodávají, že se startuje společně ve 14:30. Trasa je okružní, takže po návratu se běžci mohou zapojit do kulturního a tvůrčího programu.

Zajímavostí květnového SOUSEDÁNÍ a velkým lákadlem bude jistě filmový stánek 11:11 production. Filmoví nadšenci, kteří stojí např. za filmem Díky, chlapi, který měl tento týden premiéru v Bio Central, připraví přímo na náměstí filmové zákoutí s profesionální technikou. Tu navíc budou napájet solární panely. Během akce vznikne časosběrný záznam, ze kterého poté 11:11 připraví krátký spot SOUSEDÁNÍ.

Návštěvníci akce mohou ale také přijít s vlastním programem. Organizátoři proto vyzývají všechny, kdo mají nějaký nápad na to, jak na Malé náměstí přivést život, aby se ozvali na FB nebo Instagram Divé báby nebo prostě přišli. Vítáni jsou všichni, kteří přispějí další aktivitou a připraví ostatním příležitost k zapojení i seznámení.