Nový systém přijímaček na SŠ se ukazuje jako funkční. Jak mají postupovat ti, co neuspěli?

ČESKO – Ačkoliv i nový systém přijímacích zkoušek na střední školy provázely jisté komplikace, zdá se, že v praktické rovině se osvědčil. Výsledky 1. kola již byly zveřejněny a těch, kteří neuspěli, je minimum. Navíc nedochází k masivním převisům neúspěšných uchazečů.

Systém  DiPSy příjemně překvapil

Letos byl celý systém přihlášek na střední školy provázen řadou novinek. Vedle samotného elektronického podání bylo možné podat až 3 přihlášky namísto 2. Výsledky jsou dostupné od včerejší noci v systému DiPSy – a jak se ukazuje, letos skutečně odpadne „neřízený chaos“, který se k přijímacímu řízení na střední školy pojil v předcházejících letech. Ačkoliv i stávající systém DiPSy se samozřejmě potýkal s různými provozními potížemi, podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) se nejednalo o nic nečekaného či fatálního. „Je jasné, že digitalizace jakékoliv agendy zvyšuje požadavky na přesnost a kvalitu vstupů u všech účastníků, takže považuji za přirozené, že vznikají chyby. Je to lidské. Vznikly chyby při nastavování pořadí škol, ale díky zavedení elektronizace se na ně dá lépe přijít,“ uvedl. Jeho slova potvrdil nakonec i Jiří Nekuda, předseda Asociace ředitelů hotelových a gastronomických škol. „Chyby se stávaly i dříve, ale nebyly tak vidět a ředitelé je mohli v rámci svých pravomocí napravit. Teď se to jenom stalo viditelným. Jsou to chyby, které se stávají při daném počtu uchazečů a je to běžné,“ shrnul totiž.

V prvním kole přijímacích zkoušek se na střední školy hlásilo cca 157 tisíc žáků. Uspělo přibližně 94 % uchazečů z 9. tříd. Tři čtvrtiny žáků navíc mohou nastoupit na školu, kterou označili jako „1. volbu“. V přijímacím řízení neuspělo jen cca 6 tisíc dětí. Ty již příští týden budou moci podávat přihlášky do 2. kola. Nový systém pak vede k větší transparentnosti a je také významně komfortnější pro samotné uchazeče – je z něj totiž na první pohled zřejmé, kdo a na kterou školu se dostal.

Princip 2. kola

Princip druhého kola je nastaven tak, že nepřijatí v 1. kole se mohou hlásit i na maturitní obory. Naopak ti, kteří se v rámci 1. kola na žádnou školu nehlásili, se na maturitní obory hlásit nemohou. V rámci druhého kola je možné podávat až 3 přihlášky na obory bez talentové zkoušky či až 2 přihlášky do oborů s talentovou zkouškou. Systém prioritizace SŠ je stejný jako pro 1. kolo. Již 20. 5. bude zveřejněn seznam škol s volnou kapacitou v DiPSy, do 24. 4. bude systém otevřen pro podání přihlášek v rámci 2. kola. V termínu od 8. do 12. 6. budou probíhat talentové a školní přijímací zkoušky. Výsledky by pak měly být známy 21. 6.

Ti, kdo neuspěli, mohu podat také odvolání, a to do tří pracovních dnů od obdržení informace o nepřijetí. Odvolání musí být podáno v písemné formě – a šablony jsou nezřídka umístěny na také webových stránkách jednotlivých škol. Odvolání je možné podávat např. v souvislosti s možnými pochybnostmi o bodovém ohodnocení nebo v souvislosti s chybami ve spisovém řízení. Naopak proti nepřijetí z kapacitních důvodů se odvolat nelze.