Kačerov: Záhadná osada, kde fyzikální zákony neplatí tak, jak by měly

Kačerov - kaplička. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Kačerov je horská osada, část obce Zdobnice, odlehlé místo, kam vedou jen vedlejší silnice z Rychnova nad Kněžnou a Skuhrova nad Bělou. Nachází se zde zvláštní místo. Lokality jako je tato se označují jako magnetické nebo gravitační kopce a jsou známé z různých zemí světa. Magnetický kopec v Kačerově patří k nejznámějším takovým lokalitám v Česku.

Tam, kde dávají lišky dobrou noc, se dějí neobvyklé věci

Další zajímavostí je, že právě Kačerov patří mezi nejlépe dochované vesnické celky roubené architektury v Orlických horách. Během týdne tu ale mimo letní sezonu stěží někoho potkáte, protože poslední stálý obyvatel zemřel již před několika lety. Však také tato obec se dočkala elektrifikace jako jedna z posledních u nás, až roku 1980.

Ale je tu místo, které nás zajímá. Pokud se sem vydáme z Rychnova nad Kněžnou, projedeme osadou Prorubky a jedeme rovně, přetneme cíp lesa a mineme autobusovou zastávku V Aleji, jsme zhruba na místě – na magnetickém kopci. Vrchol je vlevo od nás, vozovku tu po levé straně lemují stromy a tady se nachází úsek silnice, kde záhadná anomálie způsobuje, že i auta s vypnutým motorem jedou sama do kopce, plastové láhve naplněné vodou se začnou kutálet proti kopci a i rozlitá voda teče nahoru. Co to je?

Na dvou asi stometrových úsecích, které magnetickým kopcem procházejí, je změněná gravitace a fyzikální zákony tu neplatí tak, jak by měly. Měřicí přístroje přestávají fungovat.

Ale prý tu působí i jiná, neznámá síla, která přitahuje různé věci k vrcholu kopce. Někteří badatelé, kteří to tu zkoumali, zjistili, že na silnici je jakési rozhraní nebo zlomové místo, za nímž je už opět vše v normě.

Není to žádná záhada?

Ovšem další odborníci tu žádnou záhadu nespatřují. Jsou totiž přesvědčeni, že jde pouze o optický klam. Ve skutečnosti tu prý silnice nevede do kopce, ale nepatrně z kopce. Jiní zase došli k závěru, že terén je zde značně nerovný a někde se nacházejí propadliny, v nichž vozovka klesá a po jisté době zase stoupá. Takže silnice nevede ani do kopce, ani z kopce, ale vlastně po rovině. Opět se tedy jedná o optický klam.

To nás ale naši oči hodně klamou, málokdo, kdo tu stojí, si totiž dá vymluvit, že cesta opravdu nevede do kopce. Třeba jednou na něco zásadního přijdeme.

Mimochodem zde prý také straší. Asi před dvaceti lety se tu na lípě oběsil mladý muž, z neznámého důvodu. A již před 200 lety byla poblíž postavena kaplička, která měla ochraňovat před neznámými silami a neobvyklými jevy, jež se tu projevovaly.