Eurovolby vyhrálo hnutí ANO, volební účast byla největší v historii

Zdroj: Pexels/ Jonas Horsch

ČESKO – V Česku se volby do Evropského parlamentu konaly v pátek a sobotu, výsledky však mohly být s ohledem na jiná volební pravidla v dalších evropských zemích zveřejněny až v neděli večer. Dle očekávání v Česku zvítězilo hnutí ANO Andreje Babiše, největším skokanem eurovoleb je ale spojení stran Přísaha a Motoristé, jejichž lídr Filip Turek je v pořadí druhým zvoleným s největším počtem preferenčních hlasů.

Volební statistika

Výsledky eurovoleb oznámil včera těsně po jedenácté hodině večer Český statistický úřad. Jak shrnul jeho předseda Marek Rojíček, volební účast tentokrát dosáhla rekordní výše. Při porovnání výsledků voleb z minulých období přesáhla 36 %, což je dvojnásobek hodnoty zaznamenané před 10 lety. Kromě toho byla letošní volební účast v průměru o 8 % vyšší než ve všech předešlých volbách do Evropského parlamentu. Obecně pak volební účast ve všech krajích přesáhla 30 %, nejméně bylo voličů v Karlovarském kraji, nejvyšší volební účast byla v Praze, kde dokonce přesáhla 42 %.

Voleno bylo i letos celkem 21 poslanců a počet subjektů, které překročily požadovanou 5% hranici, opět dosáhl na číslo 7. Vyšší byl ale ve srovnání s předešlými obdobími podíl kandidujících žen (činil 38,1 %). Průměrný věk zvolených poslanců činí 47 let, nejmladší zvolené poslankyni je 31 let, nejstaršímu poslanci 71.

ANO vítězí

Jak ukázaly výsledky, na prvním místě se dle očekávání umístilo hnutí ANO 2011 se ziskem 26,14 % hlasů a 7 mandáty (hnutí tedy získalo o jednoho europoslance více). Na druhém místě se skončila koalice Spolu s 22,7 % hlasů a s 6 mandáty. Jako třetí se umístila Přísaha a Motoristé se ziskem 10,26 % hlasů a dvěma mandáty. Po dvou mandátech získalo také Stačilo a Starostové a osobnosti. Piráti oproti předešlému volebnímu období dva europoslance ztratili a s 6,2 % hlasů je bude zastupovat pouze jedna europoslankyně (která navíc díky preferenčním hlasům přeskočila lídra kandidátky). SPD a Trikolora s 5,73 % hlasů záskaly také jeden mandát.

Nejvíce preferenčních hlasů pak získala Klára Dostálová (ANO), a to 171 tisíc, na druhém místě skončil Filip Turek (Přísaha a Motoristé) s téměř 153 tisící preferenčními hlasy. Třetím nejčastěji „kroužkovaným“ byl Alexandr Vonda (SPOLU) se 118 tisíci preferenčními hlasy.

Zatímco hnutí ANO neskrývá nadšení a Andrej Babiš záhy po vyhlášení výsledků avizoval, že zástupci hnutí hned v pondělí vyrazí do Bruselu vyjednávat o členství v jednotlivých frakcích a výborech, premiér Petr Fiala (SPOLU) voličům poděkoval, avšak nevyjádřil přílišné nadšení. Jak také uvedl, vládní strany prostřednictvím eurovoleb získaly cennou zpětnou vazbu, s níž budou dále pracovat vzhledem k blížícím se volbám parlamentním. Velkým zklamáním jsou pak výsledky voleb pro již zmiňované Piráty. „Nezastírám, že výsledek voleb je pro nás velkým zklamáním, a budeme tak určitě analyzovat důvody, proč k tomu došlo. Od občanů to bereme jako důležitou zpětnou vazbu, pracovně to pro nás znamená, že budeme muset zabrat třikrát tolik než doposud,“ shrnul výsledky lídr strany Ivan Bartoš.