79letá žena se stala obětí i spolupachatelkou

foto: Martin Fletcher

NÁCHODSKO – Každoročně se v regionu evidují desítky podvodů, které způsobují škody v řádech milionů korun. Vedle toho jsou zaznamenány i desítky případů týkajících se tzv. „legalizátorů“ výnosů z trestné činnosti. Legalizace výnosů z trestné činnosti, známá také jako praní špinavých peněz, je neoddělitelnou součástí podvodů, které se často odehrávají v online prostředí.

Legalizace ilegálně nabytých financí je trestná, bez ohledu na to, zda se jí dotyčná osoba dopouští vědomě či nevědomky. Účast na takovém jednání, ať už za slíbenou provizi či nikoliv, může vést k trestu odnětí svobody až na pět let.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V jednom z nedávno nahlášených případů na Náchodsku se na konci loňského roku objevil na nezjištěné internetové adrese poutavý inzerát slibující výhodné investování. Tento inzerát zaujal 79letou ženu z Náchodska, která na něj reagovala. Následně ji kontaktovaly osoby, které považovala za odborníky v oblasti investování. Na jejich doporučení si nainstalovala program Anydesk, umožňující vzdálený přístup, aby jí „odborníci“ mohli pomoci s údajným investováním. „Jejich vystupování bylo natolik přesvědčivé, že se slepě řídila jejich pokyny. A během necelého měsíce tak postupně „proinvestovala“ 61 tisíc korun, které zřejmě už nikdy neuvidí. Zároveň však ženě přes její účet proteklo dalších 344 tisíc korun, které si tam pravděpodobně nechal neznámý pachatel poslat od dalších podvedených. Peníze odešly obratem na další účty,“ sděluje policejní mluvčí Lucie Konečná.

Pokud bude pachatel dopaden a jeho vina prokázána, hrozí mu až čtyři roky vězení. Podvedená žena byla obviněna ze spáchání přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, za což jí hrozí až roční trest odnětí svobody.