Jak si užít léto bez gynekologických obtíží

Zdroj: Topic PR

K létu neodmyslitelně patří koupání. Jenže pro mnoho žen se právě koupání stává zdrojem občasných či dokonce pravidelných gynekologických  problémů. Při koupání v bazénech a vířivkách hrozí riziko nedostatečně hygienicky upravené vody, což může vyvolat vznik vaginální infekce. To platí pro bazény soukromé i veřejné. Na druhé straně právě chemické přípravky používané k úpravě vody mohou u citlivějších osob vyvolávat problémy v podobě hypersenzitivní alergické reakce. Z tohoto pohledu je nejlepší koupání v čisté tekoucí přírodní vodě. Pokud se však jedná o koupání v přírodě ve vodních nádržích, hrozí zde pro změnu vysoké riziko infekce díky sinicím. Gynekoložka MUDr. Petra Filová z kliniky Health+ uvádí, že za nejméně rizikové považuje koupání ve slané bazénové vodě a v moři.

Nadměrné pocení

Nepříjemné potíže, jako jsou opruzeniny či kvasinkové vaginální infekce, může způsobit i nadměrné pocení. V parných dnech se proto vyplatí dbát zvýšené hygieny a věnovat pozornost materiálu spodního prádla. Materiál by měl být prodyšný. Mnohým ženám stále vyhovuje klasická bavlna.

Nechráněný sex

Léto je pro mnohé také obdobím nahodilých známostí,  krátkodobých vztahů či sexuálních dobrodružství. Sexuální styk s neznámým partnerem bez ochrany může být však zdrojem dlouhodobých a velmi nepříjemných zdravotních problémů. Jejich léčba může být zdlouhavá a pro pacientku také nákladná. V horším případě se může jednat i o nevyléčitelné onemocnění. Je užitečné vědět, že ani kondom není 100% ochranou před pohlavními nemocemi.

Balíček první pomoci

Aby dovolenou nepokazily intimní potíže, doporučuje MUDr. Fialová mít s sebou vždy takzvaný balíček první pomoci: „Po koupání či po styku s krátkodobým partnerem je vhodné ihned použít vaginální výplach (např. Clogin, Rosalgin, Tyndaflor). Následně je možné zavádět obyčejné boraxové globule, nebo například preparát Gynimun Rapid s obsahem hyaluronové kyseliny, která léčí většinu běžných patogenů a podporuje regeneraci poševního prostředí.“ Dále dodává: „Vhodné je léčit okamžitě i partnera, který by měl mít ve svém kufru minimálně antimykotickou mast (např. Jenamazol, Clotrimazol, popřípadě Fungicidin). Jako jednorázovou rychlou pomoc při počínající močové infekci je možné použít preparát s léčebnou látkou Fosfomycin (např Urifos aj.).”

Obraťte se včas na svého gynekologa

Pokud nepomáhají ani volně prodejné preparáty, je nutné vyhledat gynekologa. Dle diagnózy je pak žena i její partner léčen odpovídající terapií, ať již lokální, či celkovou. Moderní možností, jak řešit akutní či chronické vaginální potíže, je použití gynekologického laseru. Při ošetření laserem se poševní prostředí „spálí“, a tím jsou eliminovány patologické kmeny a dochází k obnově poševního prostředí fyziologickými kmeny. Ošetření je nebolestivé a většinu potíží vyřeší obratem bez nutnosti opakování.

Zdroj: TZ