Video: Garsy a Grey jsou nové posily pro policejní kynologii

foto: Policie ČR

KRÁLOVÉHRADECKO – Policejní kynologie je klíčovou součástí policejní práce, zaměřenou na výcvik a využití psů k různým účelům v rámci policejních operací. V Královéhradeckém kraji se nedávno připojili dva noví členové do kynologické rodiny – Garsy a Grey. Tato devítitýdenní štěňata jsou cvičena na všestrannou kynologickou činnost a představují novou naději pro krajskou kynologickou jednotku.

Policejní psi jsou pečlivě vybíráni a trénováni k plnění různých úkolů. Mezi nejčastěji používaná plemena patří německý a belgický ovčák. Tyto psy charakterizují určité povahové vlastnosti, odolnost a houževnatost, a také schopnost nereagovat agresivně ani bázlivě na různé podněty, například střelbu.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Jedním z významných úspěchů v oblasti kynologie v Královéhradeckém kraji je úspěch kynoložky, která se stala vicemistryní republiky v Dog dancing s 9letou fenkou Extra. Tento úspěch ukazuje širokou škálu dovedností a talentů, které psi v kraji mají,“ sděluje policejní mluvčí Martina Jandová.

Celkem slouží v Královéhradeckém kraji 58 služebních psů, kteří jsou nezbytní pro udržení bezpečnosti a veřejného pořádku. Tito psi musí zvládat jak pachové, tak obranné práce a cviky poslušnosti. Policejní psi jsou často nasazováni při pátracích akcích, kde pomáhají nalézt pohřešované osoby nebo dokonce pachatele trestných činů. Díky svým výjimečným čichovým schopnostem mohou policejní psi detekovat drogy, výbušniny a další důkazy, které by mohly uniknout lidským smyslům.

Psovod je policista, který je speciálně vyškolen k práci se služebním psem. Musí být schopen komunikovat se svým psem, rozumět jeho potřebám a chování, a také musí být schopen řídit psa během různých operací. Stát se psovodem vyžaduje značné množství času, odhodlání a je to velký závazek, proto nemůže být psovodem každý. Cesta není jednoduchá, ale pro skutečně odhodlaného zájemce není nereálná.

Pokud někoho zajímá práce policejního psovoda a chtěl by být součástí takového týmu, může navštívit stránky Policie ČR a dozvědět se vše potřebné ZDE.