Záchranné jednotky na Broumovsku mají napilno: Stoupá počet zásahů ve skalách

foto: HZS Královéhradeckého kraje

NÁCHODSKO – S příchodem léta se začíná zvyšovat počet turistů, kteří míří do malebných oblastí Broumovska. Tuto skutečnost bohužel potvrzuje i nárůst zásahů záchranných jednotek ve skalách. Jen za poslední víkend museli hasiči a záchranáři zasahovat hned dvakrát.

Naposledy se jednalo o sobotní záchranu ženy v Adršpašských skalách, která se zranila na žluté turistické stezce vedoucí od Adršpašského jezírka. „Jednotky musely transportovat osobu ve vakuové matraci a nosítkách asi 1 km ručně až k místu, kam se dostala šestikolka. Ta pak dovezla pacientku k sanitce,“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová. Hasiči na místě spolupracovali se zdravotnickou záchrannou službou a Skalní záchrannou službou.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Body záchrany: Vaše jistota v nouzi

Při pohybu ve skalách je zásadní rychlá lokalizace zraněné osoby. K tomu slouží tzv. body záchrany, které můžete najít na různých místech v horách, lesích a skalách. Tyto nenápadné tabulky mají pro záchranné složky obrovský význam. Proč jsou tak důležité?

  • Přesné souřadnice: Každý bod záchrany má své přesné GPS souřadnice, které záchranáři okamžitě znají.
  • Vhodná technika: Podle bodu záchrany je záchranným složkám jasné, jaká technika se k danému místu dostane nejrychleji.
  • Spojení s tísňovými linkami: Z bodu záchrany se vždy dovoláte na tísňové linky.
  • Unikátní kód: Každý bod má svůj unikátní kód, který pomáhá přesně identifikovat místo, kde se nacházíte.

V celém Královéhradeckém kraji je umístěno na 500 těchto bodů, přičemž nejhustší síť se nachází právě v oblasti CHKO Broumovsko.

Letní turistická sezóna je časem, kdy si všichni chceme užívat krásné přírody. Buďme však opatrní a připraveni na případné nečekané situace. Příroda je krásná, ale také nevyzpytatelná.