Ministr zdravotnictví chce omezit darování vajíček. Chystá registr dárkyň i omezení výše odměny

Zdroj: Pexels/freestocks.org

ČESKO – Párů, které mají problémy s početím, postupem času přibývá. Proto hledají pomoc u odborníků a stále více žen tak např. podstupuje umělé oplodnění (IVF). V případě, že žena nemá vlastní vajíčka, odborníci mohou při IVF vyžít ta, která darovaly jiné ženy. Z darování vajíček se ale podle ministerstva zdravotnictví začíná stávat nebezpečný byznys, a tak chystá související regulace.

Rizika darování vajíček

Darování vajíček pro dárkyně samozřejmě není bez rizik. Souvisí s ním opakovaná hormonální stimulace, která tělo poměrně zatěžuje, stejně tak je následně nezbytné samotný odběr, resp. punkci vaječníků, provést v celkové anestezii. Organismus je tedy vystaven řadě zásahů, které není ideální podstupovat často a opakovaně. I to se ale může dít – vzhledem k odměně, která je dárkyním vyplácena, mohou některé ženy kvůli finančním motivacím na odběry mířit nepřiměřeně často bez ohledu jakékoliv vedlejší negativní dopady. Ačkoliv ale i mezi oborníky panuje shoda, že žena by v životě měla podstoupit těchto odběrů maximálně šest, žádné striktní formální pravidlo v této souvislosti neexistuje. Právě to chce ale ministerstvo zdravotnictví změnit.

Návrh resortu tedy pracuje s tím, že by bylo ženám umožněno maximálně šest odběrů vajíček a zároveň kliniky, které tyto odběry provádějí, by musely sjednotit jejich maximální cenu (tu tedy ministerstvo plánuje tzv. zastropovat). „Nechceme, aby se z ceny stával nástroj, jak se navzájem přeplácejí různé firmy a lákají mladé holky, aby si vydělávaly darováním vajíček. Proto omezený počet odběrů a jasně zastropovaná cena, která není cenou za vajíčka, ale refundací nákladů spojených s invazivním výkonem, který žena podstoupí,“ objasnil tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Faktem přitom je, že i dle obecných doporučení odborníků je darování vajíček vhodné maximálně třikrát až pětkrát v životě, přičemž s omezením odběrů na šest pracuje Americká společnost pro reprodukční medicínu.

Nárůst poptávky

Na jednotlivých klinikách každoročně darují vajíčka v průměru nižší stovky žen (a v průměru je jim 27 let), přibližně polovina z nich následně darování opakuje. Darování je samozřejmě dobrovolné, vzhledem k tomu, že poptávka roste, jelikož problémů s plodností v populaci přibývá, je jistá regulace tohoto specifického trhu namístě. S ohledem na to, že doposud není možné ani nijak podrobněji kontrolovat, zda ženy nedarovaly vajíčka navíc klinikách apod., má být zaveden nový registr. V něm by všechna příslušná zařízení měla dárkyně evidovat.

Ministerstvo zdravotnictví chce také omezit maximální částku, kterou dárkyně dostanou. Aktuálně se „odměna“ pohybuje v rozptylu od 25 do 37 tisíc, což by dle odborníků mohlo vytvářet nežádoucí konkurenční boj. Omezovat by se ale měla i reklama, která by neměla potenciální dárkyně lákat na peníze, ale spíše zdůrazňovat pomoc těm, kdo svého potomka mít nemohou.