ČESKO – Ohledně zvyšování platů ve veřejné sféře se vedla diskuse již před prázdninami. Právě před nimi přitom již mělo být také jasno, zda alespoň vybraným zaměstnancům od září platy vzrostou. Kvůli neshodám plynoucím z požadavků odborů a možností vlády, potažmo státního rozpočtu, se ale jednání táhla celé léto. A nakonec skončila patem. Odbory kompromisní vládní řešení odmítly – a přidáno tak nedostane nikdo…
Státní zaměstnanci v praxi
Letos pro stát na nespočtu různých pozic pracuje téměř 490 tisíc lidí – a to včetně učitelů, zdravotníků a příslušníků ozbrojených složek ad. Přibližně každý sedmý zaměstnanec státu je úředníkem, přičemž nejvíce úřednických pozic spadá do gesce ministerstva práce a sociálních věcí (související posty zahrnují např. i úřady práce apod.). Výdaje státu na platy jeho zaměstnanců se letos (stejně jako rok předcházející) pohybují okolo 266 miliard korun. Naposledy se platy veřejných zaměstnanců zvyšovaly předloni září, od té doby jsou tarify zmrazené. Průměrný plat ve veřejné sféře pak činí 44 tisíc korun hrubého. Je však nutné dodat, že někteří zaměstnanci na průměr zdaleka nedosahují. Právě těm s nejnižšími platy mohly již od září vzrůst platové tarify o cca 3-5 %, odbory tento minimální nárůst ale odmítly.
Nikdo nic…
Navzdory dlouhým vyjednáváním nakonec ve veřejném sektoru od září nevzrostou platy nikomu. Zvýšit se přitom měly platy alespoň tem s nejnižšími výdělky. Odboráři však návrh nárůstu o 3-5 % označili za vyděračský. „Pro mě překvapivě odbory tento návrh odmítly. Takže nebude nic. To, že ani ty nejnižší kategorie zaměstnanců nebudu mít zvýšené tarifní platy už letos, je odpovědnost odborů,“ shrnul tak premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který sám prosazoval navýšení platů od září v rozmezí od 7 do 10 %, pak celý proces poukázal na nedostatečnou vůli najít kompromisní řešení a dohodnout se.
Kde nic není…
Ačkoliv ministři se snažili hledat prostředky, které by bylo možné využít, nakonec k žádné shodě s odbory tedy nedošlo. Podle ekonoma Jana Pavla, člena Národní rozpočtové rady, však skutečně pro navýšení platů od září v rozpočtu prakticky žádné volné prostředky nejsou. „Rozpočet je stanoven tak, že finance jsou různě alokovány. Existuje určitá rozpočtová rezerva na načekané výdaje. Pokud ale vláda tvrdí, že tato rezerva je již rozpuštěna, tak skutečně ty peníze nejsou. Leda by resorty měly nějaké rezervy z předešlých let. Na pokrytí nároků by to ale stejně nestačilo,“ uvedl přímo. Dodal také, že vláda nemůže jen tak navyšovat deficit, jelikož veškeré výdaje jsou schváleny zákonem o státním rozpočtu. Nemůže tedy utratit více, než sněmovna schválila.
Odbory tak s ohledem na neshodu s vládou plánují možné protesty stávky. Nezdar stávajících vyjednávání ale neznamená, že příští rok ke změně nedojde. Vláda slibuje dát v roce 2025 na platy ve veřejné sféře o 5 % více peněz než letos, tedy celkem o 20 mld. korun.